Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Çözümler

Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Çözümler
Kan Lekesi Nasıl Çıkar, Kan Lekesini Ne Çıkarır? Kesin Çözümler

Kazayla oluşan herhangi bir kesik, yaralanma gibi durumlarda oluşan kan lekeleri, çıkarması en zor lekeler arasında gösterilmektedir. Çünkü kanın içinde en basitinden demir bulunmaktadır. Bu da giysinize, halınıza bulaşan kanın kumaşta leke oluşturmasına neden olmaktadır. Bu nedenle kan lekelerine acil müdahale etmek yerinde olacaktır. Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar derseniz, taze olandan daha zor çıkacağı kesindir. Fakat yine de çözümü bulunmaktadır.

Giysideki Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Giysinizdeki kurumuş kan lekesini çıkarmadan önce kıyafetinizin ufak bir bölümünde birazdan anlatacağımız yöntemi denemeniz ve kıyafetin bir bozulmaya uğrayıp uğramadığını gözlemlemeniz uygun olacaktır.

 • Az miktarda soğuk bir su ile temiz bir bezi ıslatarak lekenin üzerine bastırın ve kanı emdirin.
 • İşlem sırasında lekenin yayılmasına neden olmamak için lekenin dışından içine doğru silme işlemi yapın.
 • Daha sonra giysiyi tamamen soğuk suya daldırın ve 10 dakika kadar bekletin. 
 • Eğer leke çıkmadıysa soğuk suda çitileme işlemi yapın. 
 • Çitileme işleminin etkisini artırmak için soğuk suya ağartıcı olmayan deterjan ekleyebilirsiniz.
 • Ardından kıyafeti kurumaya bırakın, kurutucuya atmayın.
 • Kan lekesinin çıktığını gördüğünüzde giysinin talimatlarına uyarak yine soğuk suda yıkamak için çamaşır makinesine atın.  Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar konusundaki tüm bu işlemleri soğuk su ile yapmamamızın sebebi, kan lekesinin sıcağın etkisiyle kıyafete yerleşmemesiniz sağlamaktır. 

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Halınızda oluşan kan lekesini de giysinizdeki gibi çıkarabilirsiniz. Önce kanı temiz beze emdirin. Ardından deterjan ve soğuk su karışımını yaymadan lekeye uygulayın. Sonra temiz bir bezle soğuk su ile bölgeyi temizleyin ve nemini tampon hareketlerle almaya çalışın. Eğer kan lekesi çıkmazsa bu sefer deterjanlı karışım yerine, bir kaşık amonyaklı temizleyici ile yarım bardak suyu karıştırarak deneyin. Aynı şekilde uygulayın, halıyı durulayıp nemini kuru bir bezle alın.  Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar konusunda kilit nokta aslında lekeye erken müdahale etmektir. Fakat geç fark edilen lekelerde bu yöntemleri kullanabilir ve sonuç alabilirsiniz. Her türlü kumaşta soğuk su kullandığınızdan ve sıcak kurutma işlemi yapmadığınızdan emin olmanız yeterlidir.

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt bulabileceğiniz bu yazımızda kurumuş kan lekesi yeni oluşan kan lekesine nazaran daha zor çıkmaktadır. Özellikle bayanların leke çıkarma konusunda fazla çaba göstermesi üzerine pratik yöntemlerle sizlere bu yazımız aracılığı ile yardımcı olmaya çalışmaktayız. Kan lekesi her türlü kumaş türlerine bulaşabilecek bir leke olabilirken aynı zamanda farklı zeminlerde oluşan kan lekeleri için kullanabileceğiniz uygulamalarla bu lekeden de kurtulmanız oldukça kolay olmaktadır. 

Bayanların Korkulu Rüyası Kan Lekesi

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt bulmak isteyen bayanlar için ipucu olabilecek yazımızda pratik yöntemlerle her türlü zeminde ya da her türlü kumaş türünde oluşan kan lekelerinden kolaylıkla kurtulma şansınız bulunmaktadır.
Çocuklu olan evlerde ufak tefek kazaların meydana gelmesi ile oluşabilecek kan lekelerine karşı önlem almak artık daha kolay olmakta. Yeni oluşan kan lekesini çıkarmak bayanlar için daha kolay olurken kuru kan lekesini çıkarmak ise biraz daha zorludur. Kesin yöntemler bulup kurumuş kan lekesini çıkarmak gerekmektedir. Bu yazımızda tam da bu konu üzerine kurumuş kan lekesini çıkarmak için kolay yöntemleri bulabileceksiniz. 

Kurumuş Kan Lekelerinden Kurtulmanın Kolay Yolu

Kurumuş kan lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt bulmak için ilk olarak yapılması gereken diş macunu yöntemidir. Çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilecek tüm kumaş türlerinde uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Leke olan bölgeye diş macunu sürüldükten sonra elinizle iyice yaymanız gerekmektedir. Diş macununun kuruması beklendikten sonra soğuk su ile kumaşı iyice yıkamanız gerekmektedir. Soğuk su ve sabunla bölgeyi iyice yıkayarak temizleyebilirsiniz.
Kuru kan lekesi için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise tükürük yöntemidir. İpek kumaş gibi daha narin olan kumaş türlerinde kullanabileceğiniz bu yöntemle kan lekesinden kolaylıkla kurtulabilmektesiniz. 
Kan lekesini çıkarmak için yapılması gereken soğuk suda çıkarmaya çalışmaktır. Yapmamanız gereken en önemli madde ise sıcak suda yıkamaktır. Kan lekelerini çıkarmak için asla sıcak su kullanmayın. Bu yöntem lekenin daha da kumaşa işlemesine neden olmaktadır. Yapılacak en güzel uygulama soğuk suda yıkama işlemidir.  


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica