Kapalı Devre Ne Demek? Kapalı Devreye Neden İhtiyaç Duyulur?

Kapalı Devre Ne Demek? Kapalı Devreye Neden İhtiyaç Duyulur?
Kapalı Devre Ne Demek? Kapalı Devreye Neden İhtiyaç Duyulur?

Elektrik elektronik teknolojisi alanında kapalı açık kısa devre denilen bazı terimsel sözcükler bulunur. Tabi bu devrelerin açıklamaları aynı zamanda görsel şemaları mevcuttur. Tekniker ve teknisyenlerin daha fazla hakim olduğu bu devre çeşitlerinde kapalı devre tanımı kısaca akımın geçtiği yol demektir.

Kapalı Devre Ne Demektir?

Her elektrik veya elektronik devrelerde üreteç, alıcı, sigorta, anahtar ve yol olarak tabir edilen iletken mevcuttur. Bu devreler tamamen mantıksal düzlemde kurulur. Bir devrenin amacına ulaşabilmesi için devre üzerinden (iletken üzerinden) akımın geçmesi gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda bu akımın kesilmesi yani kullanıma ihtiyaç duyulmadığı anlar olur. (Evde kullanılmayan kapalı bir odanın ışığının kapanması) bu durumlarda devrenin açık devre olması gerekir. Bunun içinde her devrede anahtar vardır. Anahtarlar sayesinde bir devreyi kapatır veya açabilirsiniz. Bir devrede anahtar kapalı ise o devreden akım devreyi amacına uygun olarak çalıştırır ve kapalı devre tanımını alır.

Kapalı Devreye Neden İhtiyaç Duyulur?

Her devrenin çalışma prensibi kapalı ve açık devre olarak tasarlanır. Bunun nedeni kullanılan elektronik cihazların, elektrikli ev aletlerinin, motorlar gibi makinelerin sürekli çalışır halde olmayacakları durumu göz önünde bulundurulur. Anahtar devre ile kısa bir bağlantı noktasıdır. Evdeki lambayı yakmak için anahtar açılır fakat açılan anahtar normalde devreyi kapalı konumuna alır. Kapatılması ise devreyi açık konuma almak demektir. Anahtar devrenin iletken yolunda bir köprü görevi görür.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica