Karnesi Kötü Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Karnesi Kötü Çocuğa Nasıl Davranılmalı?
Karnesi Kötü Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Karne öğrencinin notlarını ve okul içerisindeki durumunu gösteren belgedir. Çocuğun okul içerisindeki başarı düzeyini ifade ettiğinden aile ve çocuk için çok önemlidir.

Başarılı Karne Getiremeyen Çocuklar

Her çocuk başarılı bir karne getirememektedir. Bu durum ailede stres ve kaygı yaratır. Aileler bu durumda çocuğu yargılayarak, aşağılayarak ya da kıyaslama yaparak çocukta olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu baskı çocukta başarısızlık hissi yaratarak ömür boyu pasif, çekingen ve kendine güvenmeyen bir yapı bırakabilmektedir.

Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalıdır?

Karnesi kötü olan çocuğa sergilenecek davranış çocuğun kişiliğini ve geleceğini etkileyeceği için ailenin davranışlarına özen göstermesi gerekir. Aile çocuğun kötü karnesinde etkili olan çevresel ve psikolojik faktörleri iyi gözlemlemeli ve buna göre bir çözüm üretmelidir. Çözümler üretilirken ebeveynler bütün sorumluluğu çocuğa bırakmadan kendi hataları üzerinde durup eksiklerini belirlemelidir. İlk adım olarak çocukla sakince konuşup neler yapılabileceği nasıl bir yol izleneceği konusunda karar vererek zaman kaybetmeden harekete geçilmedir. Çocukla konuşma yapılırken özenli kelimeler seçip herhangi bir kıyaslama yapmadan, aşağılayıcı kelimeler kullanmadan, çocuğun fikirleri alınır.

Karne Nasıl Düzeltilir?

Görüşme sonucuna bağlı olarak uyulabilecek makul ve özenli bir program hazırlanmalıdır. Program hazırlarken aile çocuğun psikolojisini de göz önünde bulundurarak iyi olan notları üzerinde durup, takdir ederek, sorumluluk sahibi olduğunu hatırlatmalı ve kendine güvenmesi yönünde telkinde bulunmalıdır. Tüm bu adımlar atılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus çocuğun tatilini iyi değerlendirmesine olanak sağlayarak çocuğa baskı yapmadan dinlenmesine ve eğlenmesine fırsat verilmelidir. Aşırı baskıcı tutum ya da aşırı hoşgörülü tutum çocukta olumsuz etkiler yaratabilir. Bu nedenle davranışlarınızı ölçülü tutup çocuğun geleceğini göz önünde bulundurarak ona göre hareket etmelisiniz. Yerine göre ödüllendirmeler ya da aşırıya kaçmadan fiziksel olmayan kısıtlama cezaları da ders başarı grafiğini olumlu yönde etkileyecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica