Kırk Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

Kırk Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri
Kırk Yaşından Sonra Hamile Kalmanın Riskleri

Ülkemizde, kariyer planlamalarının, kadınların önceliği olduğu son birkaç yılda, evlilik yaşları ilerlemiş ve annelik de ileriki yaşlarda deneyimlemek üzere ertelenmiş durumdadır. Kadınların iş hayatı ve toplumsal hayat içinde aktif bir şekilde yer alması, ekonomik kaygılar ve rekabet içerisindeki hayat koşturmacaları içinde annelik, hayatın daha durağan ve daha rahat dönemlerinde yaşanılmak istenen bir tecrübe olarak düşünülmektedir. Bu sebeple anneliğe artık, 35 yaşından sonra, 40'lı yaşlarda sıra gelmektedir. Fakat bu durumun maalesef anne çocuk sağlığı için riskleri bulunmaktadır. Genç ve üreme çağında olan bir kadının hamilelik süreci ile orta yaş ya da daha üzeri bir yaştaki kadının hamilelik süreci arasında hem annenin sağlığı açısından hem de bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından ciddi farklar bulunmaktadır.

 Yaşın ilerlemesi neden risk oluşturur?

Yaşla birlikte ortaya çıkan hipertansiyon, şeker, böbrek ve kalp rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklar hamileliği ve annenin sağlığını riske atmaktadır. Bu problemler, kromozomların yapısında da bozulmalara sebebiyet vererek bebekte Down Sendromu, büyüme geriliği, düşük ya da erken doğum gibi istenmeyen sonuçlara da sebebiyet verebiliyor.

 İleri yaşta hamilelikte oluşabilecek diğer riskler nelerdir?

Temelde yukarıda bahsedilen risklerin dışında birkaç önemli riskle daha karşı karşıya kalabilecek anne adayları için yazının devamında listelenen riskleri bilmek ve bunlara yönelik tedbirler almaya çalışmak, en azından bilinçli bir hamilelik geçirmeye çalışarak, dikkat ve özeni arttırmaya yönelik hareket etmek gerekmektedir. Risk grubundaki anne adayları için bilinçlenmek ve çevresinden psikolojik olarak destek görebilmek çok önemli olmakla birlikte, bu süreçte aniden gelişebilecek olumsuzluklara yönelik, yaşam şartlarını belirlemek de oldukça önemlidir.

 Diğer Önemli Riskler

  • Hamilelikte şeker,
  • Erken doğum
  • Düşük ağırlıkta doğan bebekler
  • Ölü doğum
  • Plasenta ile ilgili sorunlar

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica