Kolonya Lekesi Nasıl Çıkar? Uygulanabilir Tüm Yöntemler

Kolonya Lekesi Nasıl Çıkar? Uygulanabilir Tüm Yöntemler

/
/
23005 görüntüleme

Kolonya lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt bulabileceğiniz yazımızda özellikle renkli giysilerinizde ya da koltuklarınızda oluşan lekeleri çıkarmak için yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız. Lekeler hemen hemen herkesin en büyük sorunudur. Yemek yerken çalışırken çocuğunuzla resim yaparken pek çok leke oluşumuna maruz kalabileceğiniz gibi temizlik yaparken bile leke oluşabilmektedir.

Tüm bu oluşabilecek lekeler için her birine ayrı ayrı uygulayabileceğini yöntemlerle kolaylıkla kurtulma şansınız bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere oluşan kolonya lekesinin kolaylıkla nasıl kurtulabileceğiniz anlatacağımız için leke oluşumu sonrası endişelenmeden rahatlıkla bahsedeceğimiz işlemleri uygulayarak lekeden kurtulabilmektesiniz. 

Leke Oluşumları ve Kurtulma Yolları

Gün içerisinde meydana gelecek ufak kazalar sonucunda birçok inatçı leke ile başa çıkmak zorunda kalabilmekteyiz. En basit işlemi yaparken bile hiç beklemediğimiz bir anda ellerimizde ya da kıyafetlerimizde leke oluşumları meydana gelebilmektedir. Bunlardan kurtulmanın yollarını bilmediğimiz zaman ise kişilerin başında büyük sıkıntı olarak kalmakta kimi zaman kıyafetler atılmakta kimi zaman koskoca halı. Bazı lekelerde de koltuk yüzleri değiştirilmek zorunda kalınmaktadır. Basit yöntemlerle kurtulmanın kolay yolları bulunmaktadır. bu basit yöntemler sayesinde inatçı lekelerden kurtulmak oldukça kolay olmaktadır. 

Kıyafetlerine bulaşan kolonya lekesinden de kurtulmak için yapmanız gereken basit uygulamalar söz konusudur. Bu uygulamalar sayesinde inatçı olan kolonya lekesi bil oldukça basit olmaktadır.

Kolonya Lekesinden Kurtulmanın Kolay Yolu 

  • Kolonya lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt bulacağınız yazımızda özellikle kıyafetlerinizde leke çıkarmak artık oldukça kolay hale gelmektedir.
  • Renkli kıyafetlerinizde inatçı kolonya lekesini çıkarmak için sıcak gliserin kullanabilirsiniz. Leke üzerine sıcak gliserin kullanarak renkli kıyafetinizden rahatlıkla lekeyi çıkarabilmektesiniz. 
  • Bir diğer yöntem olarak kolonya lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt olarak beyaz ispirto kullanarak çıkarabilme şansınız da bulunmaktadır. Kıyafetinizde yer alan leke üzerine beyaz ispirtoyu biraz dökmeniz gerekmektedir. bir müddet leke üzerinde kaldıktan sonra kıyafeti komple yıkayarak lekeden kurtulma şansınız bulunmaktadır.
  • Kıyafetlerinizden kolonya lekesini çıkarabilmek için bu iki yöntemden birini kullanmanız lekeden kurtulmak izleyebileceğiniz yollardandır. Beyaz ispirto ya da sıcak gliserin oldukça etkili olmaktadır. 

Gün içinde meydana gelebilecek kazalardan birisi de kolonya lekesine maruz kalmaktır. Giysilerinize, halınıza, koltuklarına dökülebilecek kolonyaların iz yapması halinde kullanabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Bu tat kaçıran leke yüzünden eşyalarınızla vedalaşmak zorunda değilsiniz. Kolonya lekesi nasıl çıkar konusunda size yardımcı olarak eşyalarınızı eski haline döndürmenizi sağlayacağız.

Amonyak Kullanımı

Amonyak ile kolonya lekesini çıkarmanız mümkündür. Fakat sadece beyaz pamuklu kumaşa sahip giysilerinizde ve koltuk yüzlerinizde kullanmanız gerekmektedir. Amonyak sürerek çıkarabileceğiniz lekeyi daha sonra su ile durulamanız gerekmektedir.

Sıcak Gliserin ve Beyaz İspirto

Renkli kumaşlarda oluşan kolonya lekelerinin büyük çoğunluğu, kolonyanın içerdiği limondan kaynaklanmaktadır. Çünkü limon içindeki asit ile bazı kumaşlarda iz bırakabilmektedir. Bu lekelerden sıcak gliserin ya da beyaz ispirto kullanarak kurtulmanız mümkündür.

  • Beyaz ispirtoyu pamuklu bir beze dökün ve lekeli bölgeyi silin. Daha sonra ılık su ile bu bölgeyi yıkayın.
  • Gliserin kullanımı ise daha çok yağ bazlı kolonya ve esansların neden olduğu izler üzerindedir. Bu durumlarda gliserinli bir bezle lekeyi silin ve ardından ılık su ile durulayın. 
  • Kolonya lekesi nasıl çıkar başlığı altında saydığımız bu yöntemlerden beyaz ispirto ve sıcak gliserini deri eşyalarınızda da kullanabilirsiniz. Ayrıca kolonyanın yanı sıra parfüm lekelerinde de bu yöntemleri kullanabilirsiniz. 

Beyaz ispirto ve sıcak gliserin kullanımını deri eşyalarınızda denediyseniz, daha sonrasında nemli bir bezle temizlemeyi ve havalandırmayı unutmayın. Eğer doğru şekilde uygulamazsanız lekeyi çıkaramadığınız gibi çantanın zarar görmesine de neden olabilirsiniz. Bu nedenle deri eşyalarınızı işin uzmanına bırakmanız daha doğru olacaktır. Fakat renkli kumaşlarınızdaki ve beyaz kumaşlarınızdaki kolonya, parfüm lekeleri yukarda anlattığımız yöntemlerle kolayca çıkmaktadır.

Kolonya lekesi nasıl çıkar başlığında kullanabileceğiniz çok fazla alternatif sunamıyoruz çünkü oldukça zorlu bir leke ve çıkartırken kumaşa zarar verme riskini de mevcut. Bu nedenle hassas kumaşlarda kuru temizlemecilere danışmanız daha yerinde olacaktır. Ufak kolonya lekelerinde ise bu yöntemleri kullanabilirsiniz. Böylece koca bir koltuk yüzünü ufacık bir leke yüzünden değiştirmek zorunda kalmaz ya da giysilerinizi giymenize bir engel tanımazsınız.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi