Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapılmalı?
Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapılmalı?

Kredi Kartının Önemi

Kredi kartı günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı, zor zamanında imdadına yetişen ve pek çok zaman da taksit gibi avantajları bulunan bir kredi aracıdır. Bireyler için olduğu kadar finans sisteminde de önemli bir yere sahiptir.

Kredi Kartı Güvenlik Sistemi

Dünya üzerindeki tüm kredi kartları şifre ile çalışmaktadır. Bu durum kredi kartlarının güvenliğini sağlamak adına yapılmış bir uygulamadır. Şifre öncesi dönemde kredi kartları ile alışveriş yapıldığı zaman satış fişi üzerine kart sahibinin imzası alınmaktaydı. Ancak şifre dönemi ile birlikte imza tarihe karışarak bir nevi elektronik imza sayılan şifreli sisteme geçiş sağlandı.
Teknolojik gelişmeler her geçen gün biraz daha gelişirken günümüzde sanal pos ve temassız kredi kartı sistemleri ortaya çıktı. Sanal pos, web sistemleri üzerinden alışveriş sağlayan, kredi kartının üzerindeki bilgilerle alışverişi mümkün kılan bir sistemken temassız kredi kartı sistemi de kartı pos cihazına okutarak, herhangi bir şifre girmeden alışverişin tamamlanmasını sağlamaktadır. Kullanım olarak her ne kadar faydalı yenilikler gibi gözükse de bu sistemler aslında güvenlik zafiyeti oluşturmaktadır.

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızı kaybettiyseniz ya da çalındıysa, yukarıda bahsettiğimiz yöntemler kullanılarak kredi kartınızdan harcama yapılması mümkündür. Bu nedenle kredi kartınızı kaybettiğiniz an, hiç zaman kaybeden kredi kartınızı iptal ettirmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızı iptal ettirmeniz halinde kartınızdan harcama yapılması mümkün olmayacaktır.
Kredi kartınızı kapattırmak için, bankanızın çağrı merkezini arayarak kayıp çalıntı işlemleri menüsünden çalınan kartınızın bilgilerini çağrı merkezi yetkilisi ile paylaşarak kartın alışverişe kapatılması işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çağrı merkezi yetkilisi, sizin adınıza yeni bir kredi kartı gönderimi sağlamak için girişimde bulunarak, eski kartınızın iptalini sağlayacaktır. Bu noktada en önemli husus, zaman kaybetmeden çağrı merkezi ile iletişime geçmek olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica