Logo tasarımı kimin işidir ya da bir logo tasarımını kim yapmalıdır?

Logo tasarımı kimin işidir ya da bir logo tasarımını kim yapmalıdır?

/
/
245 görüntüleme

Grafik tasarım ucu bucağı olmayan bir evren gibidir. Logo tasarımını kim yapmalıdır sorusu, çokça tartışılan ve zihin kurcalayan sorulardandır. Aslında cevabı son derece basittir.

Muğlak bir alan kesinlikle bulunmamaktadır.

Bir reklam ajansı “kuşatıcı olmalıdır, a’dan z’ye herşeyi yapmalıdır”; düşüncesi kolaycılığın bir yansımasıdır.

Logo tasarımı, başlı başına bir uzmanlık alanıdır. Nasıl ki tıpta branşlar var… Ve her doktorun branşı ayrı… Dolayısı ile bu işi tıpkı tıp biliminin alt branşı gibi görmek gerekir.

Bu konuda da uzmanlaşmış kişilerden yardım almak en doğrusudur.

Kuşkusuz bir reklam ajansı kuşatıcı olmak durumundadır. Dolayısıyla bu kuşatıcılık çerçevesinde ihtiyaca cevap verebilecek uzmanlık alanlarını da bünyesinde barındırmalıdır.

Tek elden hizmeti ehil olmayan kişilere vermek doğru değildir. Bunu yalnızca tek elden hizmet almak adına yapmak büyük bir hatadır.

Her işin kendisine göre doğrusu, kendisine göre uzmanı vardır.

Web tasarımcınıza söyleyin, size bir günde bir logo yapsın. Hem de ekstra ücret istemeksizin… Ya da basılı iş mi yaptıracaksınız, matbaanız size bu konuda yardımcı olsun… Çok mantıklı gibi görünse de esasen işin gerçeği kesinlikle bu değildir.

Bir logo tasarımını, kendi alanında uzmanlaşmış kişiler yapmalıdır. Bu kişiler kendi alanlarında profesyonel olmalıdırlar. Sanatsal özellikleri ön planda olmalı. Salt sanatsallıkla kalmayıp aynı zamanda ticari kaygıları da bulunmalı. Kısacası usta bir tasarımcı olmalıdırlar.

Marka adayı bir çalışma yapmak, iyi bir grafik tasarımcının işidir. Sağlam bir tasarım, marka olmanın ilk basamağıdır. Dolayısıyla dikkat ve özen gerektirir.

Marka olmak sabrı ve profesyonelliği gerektirir.

Tüm bu bahsettiklerimizin ışığında, bu işi”en iyi  kim yapar?”  sorusunun en kolay ve kestirme cevabı “grafik tasarımcılar” ya da “art direktör seviyesindeki grafik tasarımcılar”dır. Bu bahsedilen kümenin dışında kalanlar hayal kırıklığı yaratabilirler.

Bu açıdan düşünüldüğünde “uzmanlık” ve “liyakat” tasarımda da (tıpkı her iş kolunda olduğu gibi) esastır.

Özet olarak, logo tasarımı başlı başına bir uzmanlık alanıdır.

Unutmayın, herkes her işten anlamaz; yalnızca anladığını iddia eder…

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi