Mide Şişkinliği ve Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Mide Şişkinliği ve Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?
Mide Şişkinliği ve Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gaz sancısına ne iyi gelir yetişkinler için ve çocuklar için farklı olarak incelenmektedir. Çünkü yetişkinlerin sindirim sistemi ile bebek ve de çocukların sindirim sistemleri daha farklı bir düzende çalışmaktadır. Bir yetişkin için vücutta gaz sancısının gelişmesinin öncelikler nedenlerinin irdelenmesi gerekmektedir. Buna göre de yapılması gereken bitkisel müdahaleler seçilmelidir. 

Gaz Sancısı Neden Meydana Geliyor?

Gaz sancısının belli başlı nedenleri aşağıda listelenmektedir.

 • Yemek yerken hava yutulması sonucu gaz sancısı oluşabilmektedir. Bunun için önlem olarak küçük lokmaların, yavaş yavaş çiğnenmesi, bu şekilde yutulması gerekmektedir.  Ayrıca bu şekilde yenilen gıdalar daha doğru bir şekilde sindirilmiş olabilecektir. Sindirim ağızda başlamaktadır ve sindirime destek olarak çiğneme alışkanlıklarının düzene girmesini önemsemek gerekmektedir.
 • Çok lifli gıdalar yine gaz sancısına neden olabilmektedir. Fakat bu kişiden kişiye değişmektedir.
 • Çölyak yani glüten duyarlılığı hastalığında da gaz sancısı şikâyetleri oluşmaktadır.
 • Grohn hastalığı da gaz sancılarına neden olmaktadır.
 • Huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinen rahatsızlığın da bu şikâyetleri doğurduğu bilinmektedir.
 • Şekerden zengin bir beslenme alışkanlığı olan kişilerde de gaz sancıları şiddetli olarak yaşanabilmektedir.

Gaz sancısına ne iyi gelir yetişkin boyutunda, yukarıdaki nedenler izlendikten sonra araştırılabilmektedir. Fakat şiddetli ve de uzun süreli gaz sancılarının öncelikle bir teşhise ihtiyacı olmaktadır. Gerçekten yaşam kalitesini bozan ağrılarınız var ise lütfen önce bir hem ile görüşün. Gaz sancısı olarak hissetmekte olduğunuz ağrının tanımlanması sonrasında da bitkisel çözümlerle yola devam edebilirsiniz. 

Önce Teşhis Sonra Tedavi Önemli!

Yetişkinlerdeki gaz sancılarının tedavisi için teşhis önemlidir. Bu durumda tedaviden önce, gaz sancısının neden olduğunun bilinmesi, gaz sancısına neden olan etmenlerin birden kesilmesi ve bir süre de bu şekilde yaşanması gerekmektedir. Bunun için 3 günlük bir bekleme süresi önerilmektedir. Doktor kontrolünde bir rahatsızlık görülmemiş ise bu 3 günlük bekleyiş sonrasında şikâyetler devam ediyorsa da bitkisel çözüm yolları aranmalıdır. 

Gaz Sancısına İyi Gelen Bitkiler

 • Defne Yaprağı: 1 su bardağı suya 1 tane defneyaprağı koyup 5 dakika kaynatın. SU ılık bir hale geldikten sonra da bu suyu afiyetle için. Gaz oluşmaya başladığı anda ya da her sabah ve akşam, ayrıca da gaz şikâyeti yaşıyor olduğunuz her an bu suyu içebilirsiniz. Günlük olarak içme limitiniz yoktur. İstediğiniz kadar bu suyu içebilirsiniz. Fakat her defasında bu suyun taze olarak hazırlanması gerekmektedir. Lütfen bekletmeyin ya da günlük olarak topluca hazırlamayın. Her defasında 1 bardaklık olacak şekilde hazırlamanız daha faydalı olmaktadır.
 • Rezene Çayı: Rezene vücuttan su atan bir bitkidir. Zayıflamak için de başarılı etkileri olduğu bilinmektedir. 1 su bardağı su içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş rezene atılır. Burada suyun kaynamış olması gerekmektedir. Rezene atmadan önce lütfen ocağı kapatın. Rezene kaynamış 1 bardak suyun içine atılmalı ve 5 dakika demlenmelidir. Sonra bu çay süzülmeli ve ılık içilmelidir. Gün içinde sürekli bu çayı içerseniz, gaz sancısı oluşumu engellenmiş olacaktır. Gaz sancısı şikâyeti başlamadan önce bu çaydan içmeniz daha doğru olacaktır.

Defne Yaprağı

Defne Yaprağı

Rezene Çayı:

 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica