Mimari Aydınlatma İçin Spot mu Kullanılmalı?

Mimari Aydınlatma İçin Spot mu Kullanılmalı?

/
/
400 görüntüleme

Dekorasyon söz konusu olduğunda aydınlatmanın önemi hayatın akışını etkileyecek düzeyde büyüktür. İç ve dış dekorasyonda aydınlatma görsel bir şölen olmanın ötesinde yaşantımızın konforunu ve işlerimizdeki performansımızı etkileyebilmektedir.

Aydınlatmada spotların tercih edilmesi, spot lambalarda kullanılan LED'lerin yumuşak bir şekilde dağılarak gözleri rahatsız etmemesi ve tasarruflu olmasıyla ilişkilidir. Diğer LED ampüller benzer sebeplerle yaygınaştı.

Dekoratif aydınlatmada kullanılan teknoloji kadar, belki daha fazla, önemli olan nokta seviyelendirmedir. İç veya dış ortamda ışığın farklı seviyelerden, farklı güç ve yerine göre farklı tonlarda yansıtılması aydınlatmaya istenilen özellikleri vermek için kullanılabilecek bir tekniktir.

Dekoratif Aydınlatmada Spotun Yeri

Spot lambalar kendilerine has özellikleri nedeniyle seviyelendirme tekniğinde ayrı bir yer tutmaktadırlar. Bunun nedeni spotlarda LED kullanımıyla beraber spot açılarıdır. Karanlık bir odanın ortasında, bir masa ve sandalyenin üzerinde sorgu odalarının tedirgin edici havasını verebilecek olan spotlar, doğru kullanıldıkları takdirde dekorasyon harikaları yaratmaya vesile olabilirler.

İç ve Dış Aydınlatmada Spot Kullanımı

Dış aydınlatmada; özenle yetiştirilmiş gül fidanları ve eskitme ahşap çimler veya taş döşeme bir yolun sonundaki ferforje bir kapıyı vurgulayabilecek spotlar, yanlış kullanıldığında güzel bir bahçenin ortasındaki sade çimleri tek başlarına ön plana çıkararak bahçeyi kabak gibi kel gösterebilir.

İç aydınlatmada, örneğin mutfakta, bulaşık tezgahında iş yapmayı kolaylaştırması için kullanılan spotlara ek olarak güzel bir mutfak köşesine dikkat çeken başka bir seviye ya da tonda başka bir aydınlatma kullanılmazsa, dağınık ve iç açıcı olmayan bir tablo ortaya çıkabilir.

Spotun Doğru Kullanımı

Spot teknik seçenek yelpazesi ile dekoratif aydınlatmada birçok olanak sağlamaktadır. Su altında, farklı renk ve tonlarda, yanıp sönen, sensörlü türleri vardır. İyi aydınlatma bu teknolojiyi doğru yer, seviye ve açıyla tamamlayarak yakalanabilir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi