Mobilya Dekorasyon Öğretmeni Nasıl Olunur?

Mobilya Dekorasyon Öğretmeni Nasıl Olunur?

/
/
372 görüntüleme

Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni olmak için öncelikle bu alana ilgi duyulmalıdır. Bu her meslek için geçerlidir. Çünkü hangi meslek olursa olsun, kişi o mesleği hayatı boyunca yapacağını düşünerek seçmelidir. Yani kişi şunu düşünmelidir öncelikle; ben bu mesleği hayatım boyunca severek ve keyifle yapabilecek miyim? Öğretmenlik mesleği ciddi anlamda özveri ister. Mutlaka kişi meslek seçiminde kendi potansiyelini ve yeteneklerini analiz ederek veya bunu yapamıyorsa bu konuda uzman bir rehber öğretmen veya öğrenci koçundan yardım alarak karar vermelidir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, üniversite yerleştirme tercihi yapılmadan önce, mutlaka meslek ile ilgili araştırma yapılmalıdır. Birçok öğrenci bu kısmı atlamaktadır. Meslek ile ilgili araştırma yapmadan, puanı tuttuğu için okuyan çok sayıda üniversite öğrencisi mevcuttur. Üniversitelerde bu bölümle ilgili hangi dersler okutuluyor, kaç yıl eğitim görülüyor, iş olanakları nelerdir, kişinin yetenek ve potansiyeline uygun mu? Bu açılardan da değerlendirilmesinde ve sonrasında karar verilmesinde fayda vardır.

Mobilya ve Dekorasyon Öğretmeni olmak istiyorsanız şu özelliklerin en az %80 sizde bulunmalıdır;

  • Bu alanda genel yetenek ve potansiyeli olmak
  • Başkalarına bir şey öğretmek ve anlatmaktan hoşlanmak
  • El becerisi
  • İletişimi iyi, sabırlı, karşısındakine (öğrencilere) hoşgörülü yaklaşabilmek
  • Gelişime açık olmak
  • Öğrenciyi anlayabilmek, ilgilenebilmek
  • Mesleğin genel özelliklerini bilen, mesleğin gelişimine de katkı sağlamayı prensip edinmek
  • İnsanlara katkı sağlamaya gönüllü olmak

Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği mesleğini yapmak isteyen kişilerin, öncelikle üniversite sınavından geçerli bir not alması gerekmektedir. Her yıl bir önceki yılın yerleştirme yüzdelik dilimi ve puanları açıklanmaktadır. Tercih sırasında bunlara dikkat edilerek tercih yapılmalıdır. Değişik üniversitelerde Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği bölümleri mevcuttur. Teknik eğitim fakültelerine bağlı olarak eğitim verilir.

Eğitim Süreci

Eğitim süresi 4 yıl olarak uygulanmaktadır. Eğitim süresince, mobilya, ahşap, tasarım, dekorasyon, döşeme… vb. derslerden eğitim verilmektedir. Ayrıca mesleği icra eden kurumlarda da uygulama yapılabilmektedir. Görev yapılan kurumlarda, atölye ve laboratuvar bulunur. Öğretmenler derslerini buralarda yürütürler.

Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği bölümünü bitirenler, kamu veya özel sektörde çalışabilirler. Meslek eğitimi veren okullarda alan öğretmeni olarak görev alabilirler.

Çıraklık vb. eğitim veren kurumlarda ders verebilirler.

Ayrıca özel sektörde, mobilya, döşemecilik, ayakkabıcılık vb. özel şirketlerde çalışabilirler. Mobilya ve dekorasyon alanında kendi şirketlerini kurup çalışabilirler.

Mesleğini geliştirmek, ilerlemek isteyen kişiler, lisans eğitiminden sonra, gerekli sınav, mülakat, not vb. gereklilikleri sağladıktan sonra üniversitelere başvurup araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. İlerleyen süreçte, akademisyenliği seçenler yardımcı doçent, doçent, prof. ünvanı alabilirler.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi