Mum Lekesi Nasıl Çıkar ? Mum Lekesi Çıkarma

Mum Lekesi Nasıl Çıkar ? Mum Lekesi Çıkarma
Mum Lekesi Nasıl Çıkar ? Mum Lekesi Çıkarma

Doğum günlerinde özel günlerde ya da bazı dini törenlerde bir çok renkli ve kokulu mum kullanılmaktadır. Ancak bu mumlar o an için birer dekoratif ürün olmasına karşın kıyafetlerinizde bırakacağı lekelerden dolayı sizlerin oldukça büyük bir kabusu olmaktadır. Ancak bu konuda fazla telaşlanmaya gerek yoktur çünkü mum lekeleri kolay işlemler sonucunda temizlenebilmektedir. Biz de sizlere bu işlemlerin ne olduğunu tanıtan Mum Lekesi Nasıl Çıkar isimli makalemizde sunacağız. Bu makale içinde ayrıca giysilerinizde olan mum lekeleri ve damlayan mum lekelerinin nasıl çıkarılacağı da anlatılacaktır. 
Mum Lekesi Nasıl Çıkar sorusuna yanıt arar iken mum lekesini oluşturmuş olan mumların damladığı yüzeylerin yanı sıra mumların türü ve çeşidine göre de temizleme işlemi değişebilmektedir. Ancak mum lekelerinin çıkarılması sırasında gayet bilinçli ve akılcı temizleme yöntemlerini kullanmak gerekmektedir. 

Elbisedeki Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Yapılması gereken ilk iş damlamış olan muma bir buz küpü koymaktır. 
 • Mumun alabildiğiniz kadar kısmını hafifçe kazıyarak çıkarmak için plastik bir kart kredi kartı ve ya ince bir bıçak kullanınız.
 • Mum parçalarının mümkün olan kısmını dikkatlice kazıyıp çıkarabildikten sonra ütüyü çıkarın ve bir kese kağıdını alın.
 • Bu kese kağıdını mum lekesi olan kumaşın altına koyun ve kumaşın cinsine de bağlı olarak ütünüzü ısıtın.
 • Mum lekesi olan tarafın üzerine de bir kağıt koyun.
 • Mum lekesi diğer kese kağıdına geçene kadar ütülemeye devam edin.
 • En son olarak da mum lekesi soğuyana kadar bu işlemleri tekrar edin ve yavaş yavaş lekeden kurtulun.

Mum Lekesi Çıkarılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mum lekesi oluştuğu an asla panik yapmamak gerekmektedir. Yeni oluşmuş ve daha henüz sıcak bir durumda olan mum lekesine müdahale etmek mumun daha da yayılmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bir çok leke için erken müdahale etmek gerekir iken söz konusu olan mum lekesi ise biraz daha beklemek lekenin çıkması için daha iyi olacaktır.
Ayrıca unutulmamalıdır ki mum kimyası nedeni ile katı olarak temizlenmesi gereken bir leke türüdür. 

Gündelik yaşam içerisinde karşılaşabilecek problemlerden biri olan mum lekesi, mum lekesi nasıl çıkar sorusunun gündeme gelmesine sebep olmaktadır. Genellikle elektrik kesintileri sonrasında kullanılan mum, aynı zamanda bir aksesuar olarak da birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Mumun leke yapması ve damlayarak yüzeyler üstünde kalması çok sık rastlanan bir durumdur. Bu noktada yapılacak bir takım işlemler ile mum lekesini çıkarmak mümkündür.

Mum Lekesi

Mum lekesi nasıl çıkar sorusuna verilecek yanıtlar, mumun nereye damladığı durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer mum lekesi bir giysi ya da yumuşak bir zemin üzerine damladıysa, bu problemi çözmek için buz torbasını tercih etmeniz gerekmektedir. Lekenin olduğu yere koyulacak buz torbası ile mum lekesinin katılaşması sağlanmalıdır. İyice katı bir hale gelen mum lekesi, kazı işlemi uygulanarak rahat bir şekilde çıkarılabilmektedir. Kazıma işini yaparken plastikten üretilmiş malzemeleri kullanmanız, kıyafetlere zarar vermesini engellemektedir. Sonrasında ise bir kağıt alarak, onu giysinin alt tarafına koymak gerekmektedir. Lekenin üstüne de başka bir kağıt koymanız lazımdır. Daha sonra ise üst taraftan lekeli bölgeyi ütülemeye başlayın. Bu işlemi, mumun tamamen kağıt üstüne geçmesine kadar uygulayın. Bir diğer yöntem ise karbonat ve suyun karışımında oluşmaktadır. Bu şekilde hazırladığınız karışımı, mum lekesinin üzerine hafifçe dökerek, ovalamanız gerekmektedir. Ardından ise giysiyi yıkayıp, kurutmaya bırakabilirsiniz. 


Eğer mumun döküldüğü yer bir halı ise, yine aynı işlemleri uygulamak gerekmektedir. Bu çerçevede halının üstüne mum dökülen yere buz koymak lazımdır. Buz sayesinde leke kısa sürede kuruyup, sertleşecektir. Sonrasında bir plastik malzeme ile halının üzerinde yer alan mum lekesini kolaylıkla kazımanız mümkündür. Bu işlemin ardından, temiz bir bez ile deterjanlı su kullanarak, o bölgeyi silmeniz gerekmektedir. Eğer mum lekesi oldukça sert bir cismin üstüne dökülmüş ise o cismi buzdolabında belirli bir süre bekleterek, mum lekesini donmasını sağlamak lazımdır. Birkaç saat buzdolabında kalan eşyayı, dolaptan çıkararak, sert bir cisimle kazımak gerekmektedir. Bu işlem sayesinde mum lekesi ortadan tamamen kalkacaktır. Mum lekesi nasıl çıkar sorusu da cevabını bulmuş olacaktır.

Mum elektrik kesintisi sırasında sizin en önemli ışık kaynaklarınızdan biri olarak a da romantik akşam yemeklerinizin en güzel aksesuarlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu güzel aksesuarın herhangi bir yere almaması sonucunda ortaya çıkacak olan durumun çok çetrefilli bir leke olacağının da altını çizmek gerekmektedir. Mum lekesine en çok rastlanan yerlerden bir tanesi de masa örtüleridir. Unutulmaması gereken nokta ise su kullanımıdır. Bazı lekelerde suyun sıcak olması gerekirken bazı lekelerde de lekeyi temizlemek için kullanılan suyun soğuk olması gerekmektedir. Burada geçerli olan durumun da aynı olduğunu belirtmek gerekmektedir. Mum lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtını vermek için mutlaka soğuk suyun kullanılması gerekmektedir. 

Mum Lekelerini Nasıl Tamamen Ortadan Kaldırabiliriz?

Mum lekeleri özellikle beyaz masa örtüsü üzerine döküldüyse çok daha kötü bir sonuç verebilmekte ve kişilerin elde edebilecekleri sonucun olumlu olması için büyük bir çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Örneğin mumu dokunun üzerinden kazımak yapılması gereken ilk adımlardan bir tanesidir. Tabi ki bunun yapılması için mumun tam manası ile kurumuş olması gerekmektedir. Kuru olmayan lekelerin kazınmaya çalışılması dokuya direkt olarak zarar verecektir. Mum lekesi nasıl çıkar diye merak içerisinde olan kişilerin bu su ve kazıma işlemlerini dikkate alması ve buna göre bir yol çizmesi gerekmektedir. 

Daha Sonraki Aşamada Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Mum lekelerinin temizlenmesi sırasında bu amaca özel olarak ortaya koyulmuş olan kimyasalların da kullanılabileceğinin bilinmesi gerekmektedir. Eğer kişilerin kimyasal ürün kullanmama gibi bir prensibi yoksa bu ürünlerin kullanılması tüm süreci sizin için çok daha kolay bir hale getirebilir. Mum lekesi nasıl çıkar diye merak eden kişilerin bu noktalar konusunda kesinlikle bilgi sahibi olması gerekmektedir. Temizleme işlemlerini sonlandırdıktan sonra da yıkama işlemi yapılmalı ardından da ütüleme ile sistemin tam manası ile denetim altına alınması ve lekenin ortadan kalması sağlanmalıdır. Bu son aşamada ortaya koyulmuş olan ütüleme işleminin adeta durum kontrolü gibi değerlendirilebileceğini de eklemek gerekmektedir. Ütüleme işlemleri ile kişilerin doku kontrolünü tam manası ile gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. 

İnsanlar gerek doğum günlerinde gerekse de bu tarz önemli törenlerde değişik kokulu dekoratif mumlara her zaman yer vermektedir. Başka bir durum ise insanların evlerinde mumları süs eşyası olarak kullanmasıdır. Kısacası mum her zaman hayatımızın bir köşesinde olan bir maddedir. Bundan dolayı da bu maddenin lekesini de biliyor olmamız gerekir. Mum yandıkça erir ve ardından halınıza giysilerinize ya da mobilyalarınıza damlar ve orada bir mum lekesi bırakır. Bu lekelerden kurtulmak içinde Mum Lekesi Nasıl Çıkar bilmeniz gerekmektedir. Biz size bu mum lekesinin nasıl çıkarıldığını anlatacağız ve böylece sizi bu lekeye karşı bilinçlendireceğiz.
Mum damlaları oldukça akışkan olduğundan dolayı hemen hemen evin her köşesinde mum lekesine rastlayabilirsiniz. Özellik ile de bunu geç gördüğünüzde deliye dönebilirsiniz. Ancak bir mum lekesinden kurtulmak için ilk yapmanız gereken şey yüzeyi tespit etmektir. Çünkü yüzey farklılığına göre lekenin çıkarılma işlemi de değişmektedir. 

Giysiden ya da Kumaştan Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Giysilerimizde mum lekesi görmek pek isteyeceğimiz türde bir leke değildir. Ancak merak etmeyiniz biz size giysilerden Mum Lekesi Nasıl Çıkar anlatacağız.

 • Mumun damlayıp leke bıraktığı bölgeye buz torbası koymalısınız. 
 • Bu sayede mumun katılaşmasını sağlayıp kazıyarak çıkartabilirsiniz.
 • Kazıma işlemi bittikten sonra kalan mum parçalarını çıkarmak için ütü ve kağıda ihtiyacınız olacak.
 • Kağıdı leke olan giysinin altına koyun ve kumaşın cinsine bağlı olarak ütüyü ısıtın.
 • Mum lekesi olan tarafın üzerine de ikinci bir kağıt koyun.
 • Mum kağıda geçinceye kadar üstteki kağıdı ütülemeye devam edin.
 • Tüm mum lekesini çıkarıncaya kadar işlemi tekrarlayınız.

Mobilyadan Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Mobilya zeminlerinde mum lekesine rastlamak sizi sakın üzmesin. Çünkü sizlere mobilya için Mum Lekesi Nasıl Çıkar öğreteceğiz.

 • Mumun damlayıp leke bıraktığı bölgeye bir buz torbası hazırlayıp koymalısınız.
 • Böylece mum iyice katılaştıktan sonra lekeyi kazıyarak çıkartabilirsiniz.
 • Bu işlem sırasında mobilyanızın yıpranmaması için dikkat ediniz.
 • Mobilyanızın yüzeyini çizmemek için nazik davranmalısınız. Bu neden ile bir miktar mum lekesi kalabilir. Bunun içinde yumuşak bir bez kullanarak bölgeyi temizleyebilirsiniz.
 • En son olarak da lekeli bölgeyi cilalayarak tertemiz hale getirebilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica