Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Öneriler

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin Öneriler

/
/
148 görüntüleme

İnsan nüfusunun hızla arttığı günümüzde çocuk olmak artık daha büyük yükümlülükler getirdiği aşikar. Tüketim ihtiyaçlarının artması, yaşanılan çevrelerin tek tip şekline hızla dönüşmesi, beraberinde maddi olarak doygun fakat duygusal açıdan mutsuz çocukların yetişmesine sebep olmuştur. Bu konuda yaşam şartlarından doğan geçim sıkıntısı ve peşinden süregelen çalışan anne babaların varlığı etkili oluyor. Daha çok çalışması gereken anne babalar daha bebekken çocuklarını belki de hiç tanımadıkları birinin yetiştirmesine mecburen de olsa imkan sağlıyor.

Mutlu Çocuklar İçin

0-6 yaş dönemi pedagojik olarak ta bir insanın kişilik gelişiminin ve duygusal ihtiyaçlarının büyük kısmının şekillendirildiği bir dönem olarak kabul edilir. Bu dönemde çocuğun ihtiyacı olan şey güvenli hissedeceği bir ortamda büyümektir. Öncelikli olarak mutlu çocuğun temeli böyle bir ortamda atılabilir şüphesiz. Çağımızın getirdiği diğer bir sorun da yaşanılan çevrede temel ihtiyaç olan oyun ihtiyacının karşılanamamasından ötürü bu açığın teknolojik aletlerle (tablet, telefon, bilgisayar) ile kapatılmaya çalışılmasıdır.

Fiziksel olarak oyuna doğan çocuklar hırçın değil rahatlamış olarak geri dönecektir. Erken yaşta teknoloji ile tanışan çocuklar yaşıtları ile bağ kuramamakta ve kendini dışarıda tutma ihtiyacı hissetmektedir. Buda mutsuz çocukların varlığını arttıran bir diğer etkendir. Her mutsuzluğunda maddi imkanlar sunulan çocuklar ileride doyumsuzluk kaynaklı mutsuzluğu çok yoğun bir şekilde yaşayacaktır. Onların ruhsal ve bedensel ihtiyaçlarını yeterli miktarda ve doğru olarak karşılamak mutlu çocukların akabinde sağlam karakterli bireyleri de getirecektir.

Çocuğun İçindeki Enerjiyi Doğru Kullanmasını Sağlamalısınız

Sonuç olarak anne ve babalara düşen görev çocukları mümkün olduğunca maddi manevi sıkıntıların dışında tutmak, onlara sürekli bir şeyler vaat ederek değil dünyalarına girerek güvenli bağlanma sunmak, bol bol temiz hava, açık alanlarla zaman geçirmesini sağlayarak içindeki enerjiyi doğru kullanmayı öğretmek ve en önemlisi onu aile ortamında büyütmektir. Mutlu çocuklar ancak bu şekilde yetiştirilebilir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi