Öksürük ve Horlama Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Öksürük ve Horlama Kanser Belirtisi Olabilir mi?
Öksürük ve Horlama Kanser Belirtisi Olabilir mi?

Öksürük ve horlama  kanserin etkilerinden biridir. Genellikle akciğer kanseri olan hastalarda belirtilerini gösterir. Akciğer kanseri ölüme neden olan kanser türü olarak söylenmektedir. Bu kanser türü genellikle sessiz ilerlediği için hastalık geç evrede fark edilebiliyor. Bu yüzden etkilerini bilmekte fayda var. Ne kadar çok iyi bilirsek o kadar erken teşhis koyulur. Bu hastalık akciğer dokusundan olan hücrelerin kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde kitle oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu kontrol dışı çoğalmalar hücredeki dokulara ve vücuda yayılabilir. Eğer tümör bir noktada sabit kalırsa ve sınırlı bir büyüme gerçekleştirirse iyi huylu olarak adlandırabiliriz. İyi huylu tümörlere bening denilmektedir.

Tümörler kan veya lenf yol ile vücudun diğer organlarına istila ederse kötü huylu olarak adlandırılır. Buna maling denilmektedir. Tümörün vücudun diğer organlarına ve bölümlerine yayılması olayına da metestaz denilmektedir. Metastaz olayı gerçekleşmişse eğer kanserin tedavi edilme olasılığı çok düşüktür. Akciğer organında oluşan kötü huylu tümör öncelikle bulunduğu yerde büyür ve geçen süre boyunca çevresindeki dokulara daha sonra tüm organlara yayılır. Bu yayılma sürecinde çeşitli organlara zarar verir. Örneğin beyin, kemik gibi organlara zarar vererek hastalığı ileriki seviyelere taşır. Akciğer kanseri görüntüsüne göre ikiye ayrılmaktadır. Biri küçük hücreli akciğer kanseri diğeri ise küçük hücreli dışı akciğer kanseridir. Akciğer kanserlerinin büyük çoğunluğu küçük hücreli dışı grubunda yer almaktadır. 

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Kanser semptomları oldukça çeşitlidir ve kanserin nereye yayıldığına, ne ölçüde yayıldığına ve ne kadar büyüdüğüne bağlıdır. Bu semptomların ortaya çıkması uzun bir zaman dilimini kapsayabilir ve ne yazık ki hastalık ileriki seviyelere ulaştığında fark edilir. Akciğer kanserinin semptomları hava ve göğüs yollarını etkiler. Bu belirtiler akciğer kanserinin göstergesi ya da diğer hastalıklara davetiye çıkardığını söyleyebiliriz. Akciğer hastaları genellikle bu hastalığını başka şikayetten dolayı giderek öğrenirler. Basit bir göğüs ağrısı, öksürük , horlama, kilo kaybı, ateş, halsizlik, kanama, ben, siğil, cilt değişiklikleri vb şikayetlerle giderek akciğer kanseri veya başka bir gruba ait olan kanser türüne yakalandığını  öğrenebilirler. Hiç önemsemediğiniz bir ağrı bile bu durumu ortaya çıkarabilir. Akciğer kanserinin bu özelliği gerçekten çok kötü bir durumdur. Bu yüzden düzenli olarak kontrol ettirmeniz sizin için faydalı olacaktır. Akciğer kanserinin başlıca belirtileri şunlardır:

 • Devamlı ve hiç kesilmeden giderek daha kötü bir hale gelen öksürük veya öksürüğünüzün şeklinde değişmeler yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.
 • Devamlı olarak göğüs ağrısı yaşıyorsanız, omuzunuzda veya sırtınızda öksürükten kaynaklanan bir ağrı varsa ya da baş ağrısı varsa doktorunuza danışmalısınız.
 • Tükürürken tükürüğünde oluşan kan veya kanlı balgam atmanız, bu olayların öksürük yolu ile oluşması akciğer hastalarının %25’inde görülmektedir. 
 • Nefes alıp vermede zorluk yaşıyorsanız, hırıltı veya boğuk bir ses çıkıyorsa, nefes alıp verirken hırıltılı bir şekilde bu süreci tamamlıyorsanız göğüs hastalıkları bölümüne başvurmanız gerekmektedir.
 • Yutkunmakta zorluk yaşıyorsanız veya yutkunurken boğazınıza takılıyor hissiyatı yaşıyorsanız doktora görünmenizde fayda var.
 • Akciğer enfeksiyonu hastalığına sahipseniz ve sık sık zatürre veya bronşit oluyorsanız doktorunuza danışmalısınız ve sık sık kontrollere gitmelisiniz. 
 • Boynunuzda veya yüzünüzde sebepsiz oluşan bu duruma sahipseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. 
 • İştahsızlık, sebepsiz kilo kaybı, kansızlık ve sarılık gibi durumlar yaşıyorsanız kesinlikle kansersiniz diyemem ama doktora gitmenizde fayda olur.
 • Devamlı olarak halsizseniz, yorgunsanız, egzersiz yaparken zorlanma yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Saydığımız bu maddelerde %100 akciğer kanseri olduğunuzu söylemek tabikide yanlış bir bilgi olacaktır. Sadece bu belirtiler akciğer kanseri oluşumunun habercisidir. Önleminizi almanızda fayda olacaktır. 

Akciğer Kanserinin Erken Belirtileri

 1. Omzunuzda, sırtınızda, gögüs ve kollarınızda herhangi bir zorlanma ve yaralama durumu yaşamadıysanız ortada hiçbir sebep yoksa yani sebepsiz bir şekilde ağrılarınız varsa ve bu ağrılar  öksürük veya horlamadan kaynaklanıyorsa akciğerlerde oluşmuş tümörlerin sinirlere baskı yapması sonucunda meydana geliyor olabilir. Öksürürken veya nefes alıp verirken göğüs bölgesinde meydana gelen ağrılarınız varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir. Çünkü akciğer kanserine yakalanmış olan insanların %50’si bu sıkıntıyı yaşamışlardır. 
 2. Devamlı olarak bronşit veya akciğer iltihaplanması sonucunda doktora gidiyorsanız ve sık sık bu sıkıntıyı yaşıyorsanız ileride akciğer kanseri olma ihtimaliniz diğer insanlara oranla yüksektir. Eğer bu sıkıntılarınız sürekli devam ediyorsa düzenli olarak akciğerinize baktırmanızda fayda var demektir. Erken teşhis sizin için kurtarıcı bir durum olacaktır. 
 3. Eğer devamlı olarak nefes darlığı yaşıyorsanız bu durum yoğun hareketli olduğunuz sırada veya hareketi yaptıktan sonra yaşanıyorsa her ihtimale karşı gögüs bölümüne başvurmanızda fayda vardır. Genellikle yaşlı ve kilolu insanlar bu durumlarından dolayı olduğunu düşünüp hekime geç başvururlar ya da hiç başvurmazlar. Ne olursa olsun hiçbir sebebe ve bahaneye bağlamadan doktora görünmeniz sizin için faydalı olacaktır.
 4. Sağlığınızda meydana gelen sıkıntıları yakından takip etmeniz gerekmektedir. Sadece akciğer kanseri olarak değil diğer kanser grupları içerisinde de yer alabilir. Bu belirtileri ne kadar çok ciddiye alırsanız hayatınızın ilerleyen günlerini o kadar çok sağlıklı geçirirsiniz. Buna örnek verecek olursak eğer iştahınızda önemli derecede azalma, sık sık yaşananan depresyon durumları, yorgunluk veya nedensiz bir diz ağrısı bile kanserin bir belirtisi olabilir. Bu durumda vücudunuzu çok ama çok iyi tanımanız gerekmektedir. Hangi durumlarda doktora başvurmanız gerektiğini karar verip doğru bir seçim yapmanız gerekir. 

Akciğer Kanserinin İleriki Evrelerde Görülen Belirtileri

 1. Kişinin devamlı olarak kendini yorgun ve halsiz hissetmesi 
 2. Sebepsiz ve nedeni anlaşılamayan kilo kaybı
 3. İştahta meydana gelen belirgin bir düşüş
 4. Nefes alıp verirken güçlük çekmek ve hırıltılı bir şekilde nefes alıp vermek
 5. Sebepsiz yere yüzün şişmesi. Tabi bir yere vurmadıysanız gözle görülür bir sebebi yoksa bu maddeye dikkate almalısınız.
 6. Yüksek ateş
 7. Seste meydana gelen kısıklık
 8. Yutkunurken zorluk çekmek ve boğaza bir şey takılma hissi oluşması
 9. Nefes alıp verirken göğüste meydana gelen ağrılar
 10. Parmaklarda sebepsiz oluşan değişiklikler
 11. Lenf bezlerinizin şişmesi
 12. Karnınızın sağ bölgesinde ağrı oluşması
 13. Erkeklerde göğüsün şişmesi
 14. Ayak ve el parmak uçlarında oluşan karıncalanma veya batma

Bu tür sıkıntılar yaşıyorsanız doktora gitmrnizde fayda vardır. Bu durum sadece akciğer kanserine yol açmayabilir. Başka hastalıklarında meydana geldiğini söyleyebiliriz. Ama tedbiri elden bırakmamak gerekir. Ne kadar çok geç muayene olursanız sizin için o kadar dezavantaj olur. Akciğer kanserinin ve diğer kanser türlerinin oluşması kontrolsüz bir şekilde hücrelerin çoğalması ve ölmeyen hücreler olmasıdır. Normal hücreler düzenli bir çoğalma ve bölünme yolunda ilerlerler. Bu sürecin bozulması demek kanserin yavaş yavaş başlaması demektir. Eğer akciğer kanserine yakalanmak istemiyorsanız sigara ve alkol alışkanlığınızı bırakmanız gerekmektedir. Genellikle sigara ve alkol kullanan kişilerde diğer insanlara göre daha çok karşılaşılır. Vücudunuza gün geçtikçe zarar vermek demek kansere davetiye çıkarmanız demektir. Bu yüzden sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşayarak bu tür ağır hastalıkları en aza indirgemeniz gerekmektedir. Düzenli bir şekilde muayene olursanız hayatınız daha kolay bir hale gelecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica