Örgü İşi İle Yapılan Boyunluk Modelinin Yapılışının Anlatımı

Örgü İşi İle Yapılan Boyunluk Modelinin Yapılışının Anlatımı

/
/
146 görüntüleme

Örgü Boyunluk Modelleri; Kışın gelmesi ile birlikte soğuklar da artık kendini daha fazla belli eder oldu. Bundan dolayı da kadın erkek fark etmeksizin herkes oldukça kalın bir şekilde giyinerek üşütmemeye dikkat etmektedir. Bundan dolayı da özellik ile bere atkı ve boyunlukların kullanım sayısı artmıştır. Türk kültünde ve de Anadolu kültüründe de yer alan örgü işi sayesinde annelerimiz bizlere boyunluk örerek bizlerin soğuktan üşümesine engel olmuş olurlar.

Örgü Boyunluk Modelleri bakımından renk olarak bir çok modele ayrılmasına karşın yine de yapımları neredeyse aynı olmaktadır. Örgü türünün farklılığı boyunluğunda farklı bir modelde olmasına sebep olur. Boyunlukların kalın yün ipler ile yapılması ve sıcak tutması oldukça önemli olduğundan dolayı daha kalın iple yapılan modeller şu sıralar sıkça tercih edilir. Bu konuda ayrıca kişinin zevkine göre yapılacak olan renkteki boyunluklarda sizler için güzel modellerin doğmasına sebep olur. Eğer örgü işi ile yapılan boyunluk modelinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız alt başlığımız içinde bunun bilgisini alabilirsiniz.

Örgü İşi İle Yapılan Boyunluk Modelinin Yapılışının Anlatımı

Boyunluklar kış mevsiminin kendisini daha sert bir şekilde hissettirmesi ile birlikte ortaya çıkmıştır. Özellik ile de evlerde boş zamanları olan annelerimizin yaptıkları örgü boyunluklar bizleri bu soğuklardan korumaktadır. Şimdi de bilmeyenler için haraşo örgü boyunluk yapımından bahsedeceğim.

  • Örgü boyunluğun başlangıcı için 38 ilmek atarak başlayınız.
  • Ön yüze yapılacak olan ilk sıra için 12 ilmek şeklinde burguyu örüp geri döneceksiniz.
  • Ardından da ikinci sırada arka yüz için burgunun arka kısımda belli olan ilmeklerini örüyorsunuz.
  • Üçüncü sırada ise 12 burgunun 12 ilmeğini üzerine ör ve 4 ilmek haraşo örüp geri dönünüz.
  • Örgü Boyunluk Modellerinden haraşo örgü boyunluk modelinde dördüncü sırada haraşo ve burgunun arka kısmında görülen yerlerini örünüz.
  • Beşinci ve son sırada ise burgu ve haraşo örgülerini tüm sıra boyunca örünüz.

Bu işlemleri yapmak istediğiniz boyun ölçüsüne göre ayarlayarak 5 sırayı sürekli olarak tekrarlayınız. En sonunda da sizlerin yapmış olduğu haraşo örgü boyunluk modeli ortaya çıkacaktır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi