Osmanlıda İlk Elektrik Hattı Nerede?

Osmanlıda İlk Elektrik Hattı Nerede?
Osmanlıda İlk Elektrik Hattı Nerede?

Avrupa’da Elektrik; Osmanlı henüz kendi içindeki siyasi olaylarla ilgilenirken ve yeni bitmiş Rus savaşının sonuçları görüşülürken yani 1878 yılında, Avrupa elektriği yaygın olarak kullanmaya başlamıştı. Son asırlarda her türlü teknolojik gelişmenin kaçırıldığı bilinmesine rağmen bu dönemde gündemi meşgul eden bir dizi siyasi ve toplumsal problemler bu gelişmelerin takip edilmesine engel olmuştur. Bu tarihten yaklaşık dört yıl sonra da Avrupa’nın ilk elektrik santrali İngiltere’de (Londra) tesis edildi.

Osmanlı’da İlk Santral

1902 senesinde Osmanlı Devleti sınırlarında elektriğin ilk üretimi ve istifadesi yabancı uyruklu bir firari sayesinde oldu. Avusturya’dan gelen Dörfler isimli bu şahıs Tarsus vilayetinde bir dere kenarına bina ettiği santralde 2 kilovat elektrik üretmeyi başardı. Değirmen çarkına elektronik kurduğu bu sistemden elde ettiği elektriği çevre nahiyelere ulaştıran Dörfler, talebin arttığını görünce tesisi büyüttü ve üretimini 60 kilovata kadar çıkardı. Bu tesisi işleyen büyük bir HES santraline dönüştü. Buradan elde edilen enerji yalnızca aydınlatma amacıyla kullanıldı. Önce sokaklar daha sonra şahsi haneler aydınlatıldı.

İlk Resmi Santral

Osmanlı’da devlet tarafından kabul edilen ilk elektrik faaliyeti 1910 yılında yayımlanan kararnameyle beraber kurulacak tesisin ihalesi olmuştur. Bu ihaleyi Avusturya-Macaristan asıllı “Ganz” şirketi aldı. “Osmanlı Anonim Elektrik Kuruluşu” ismiyle İstanbul’da faaliyet gösteren şirket, bir elektrik üretecinin (Silahtarağa Termik Santrali) bina edilmesi için çalışmaya başladı. Verilen plana göre 3 yılda bitmesi gereken inşaat savaşlar ve doğal afetler sebebiyle 4 yılda tamamlandı. 1950’ye kadar tek santral olarak iş yaptı.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica