Otomobilde Termostat Nedir, Nasıl Çalışır, Kışlık Termostat Var Mıdır?

Otomobilde Termostat Nedir, Nasıl Çalışır, Kışlık Termostat Var Mıdır?

/
/
1677 görüntüleme

Termostat aracın soğutma sistemini kapatıp açma kontrolü için halk dilinde Sarı diye geçen Pirinç yani bakır ve çinko alaşımlı materyallerden üretilmiş bir cihazdır. Aracımızdaki termostatın görevi de motorun sıcaklığını hararet müşürünün verdiği komutla çalışarak sabit ve stabil tutmaktır. Bir nevi anahtar görevi görür.

Aracımızı çalıştırdıktan sonra motor belirli bir sıcaklığa geldiğinde termostat devreye girerek radyatörde bulunan soğuk suyu veyahut ta antifrizi (bence mantıklı olan her zaman antifriz kullanmak bu arada) kanalı açarak sisteme yönlendirir. Devir daim motoru sayesinde de su kanallarda dolaşıma başlar.

Termostat Nasıl Çalışır?

Bazı yerlerde pek bilgisi olmayan arkadaşlar yanlış bilgilendirme yapmışlar yeri gelmişken söyleyeyim. Termostat akıllı değildir sadece aracı bir kanaldır. Sıcaklığı hararet müşürü ölçer termostata komut verir o da bir valf vazifesi görerek suyu motordaki soğutma sistemine yönlendirir. Tek başına hiçbir şeye yaramaz deneyerek de tatbik edebilirsiniz hararet müşürünün kablolarını sökün bakın bakalım termostat açacak mı kanalı? Tabi cebinizde en az 500 tl olması gerekir çünkü conta yakacaktır büyük ihtimalle.

Termostatın Arızaları?

Asıl olarak çok komplike bir cihaz olmadığı için çok da fazla arıza şekli yok. Sürekli çalışması ya da hiç çalışmaması durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  • Sürekli çalışma: sürekli çalışması halinde motora zarar vermez. Ama motorun maksimum çalışma performansı sağlayacağınız bir sıcaklık aralığı vardır. Bu aralığa ulaşamayacağı için performans kaybı ve daha yüksek yakıt tüketimi gibi sorunlarla karşılaşırsınız.
  • Hiç çalışmama: bu durum çok sinir bozucu. Devir daim çalışmak istese bile kanal kapalı olacağı için aracınız hararet yapar, su kaynatır, conta yakar, yatak sarar vs. gibi bir sürü problem. Tabi bunlar birbirini izleyerek gelen problemler. Son geldiği safha çok pahalı ve külfetli.

Termostatın Çalışmadığını Nereden Anlarız?

Seyir halindeyken beklenmedik bir şekilde hararet göstergesi bir anda yükseldiyse aracınızı kenara çekip eğer anlıyorsanız birkaç kontrol yapmanız gerekecek. Öncelikle hararet müşürünü ve kablolarını kontrol edin. Bir problem yoksa radyatör fanını, kablolarını ve fan müşürünü kontrol edin. Onun da çalıştığından eminseniz geriye bir tek termostat kalıyor. Hemen bir tamirciye ya da bir servise çekin. Onlar zaten tekrar kontrol ederek termostatı değiştireceklerdir.

Yazlık Termostat, Kışlık Termostat Var Mıdır?

Bu bilgi para kazanmak için üretilen hurafe bir bilgidir. Termostat bozulmadıkça değiştirilecek bir aksam değildir. Vazifesi her zaman aynıdır tek düze çalışır. Yazlık ya da kışlık diye bir şey yoktur. Hararet müşürünün yazlığı ve kışlığı vardır. 68-86 C, 88-92 C gibi farklı derecelerde çalıştıkları için yazlık-kışlık diye sınıflandırabiliriz.

Arabanın Neresindedir?

Motor üzerine sabittir ama belli bir yeri yoktur. Firmaların motor üretim şekillerinde göre çok farklı yerlere sabitlenmiş olabiliyor.

Ya arkadaş nereden biliyorsun bunları, tamirci misin? Hayır ama bir cümle ile net bir şekilde açıklayabilirim “Tecrübe hayatta yediğiniz kazıkların toplamıdır.” Zaten para harcamadığım şeyleri yazmıyorum J Kalın sağlıcakla…

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi