Patates Püresi Tarifi, Patates Püresinin Kıvamı Nasıl Olmalı?

Patates Püresi Tarifi, Patates Püresinin Kıvamı Nasıl Olmalı?

/
/
313 görüntüleme

Patates püresi, tereyağı ve süt ile hazırlanan, kaşar ile içeriği zenginleştirilen ana yemek şeklinde sunulabileceği gibi, birçok yemeğin yanında kurtarıcı garnitür görevi de üstlenen sofraların vazgeçilmez lezzeti olan bir yemek tarifi. Her ne kadar yapımı basit olsa da bazen tarifler tutmaz, lezzet istenildiği gibi olmayabilir kıvamı tam olarak tutmayabilir. Şimdi patates püresi için gerekli malzemelerden ve yapılış aşamasından bahsedilecektir.

Patates Püresinin Kıvamı

6 adet orta boy patates, 2,5 su bardağı süt, 1,5 yemek kaşığı tereyağı, 150 gram kaşar peyniri, 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber ve nane. ( Karabiber ve nane arzuya göre eklenir. ) Bu malzemelere göre 4 kişinin rahat bir şekilde yiyeceği püre olur ve toplamda 45 dakikalık bir süre içerisinde patates püresi hazırlanır.

Patates Püresi Hazırlanışı

6 adet orta boy patates soyulup yıkandıktan ve ardından küp küp kesildikten sonra suda haşlanmaya bırakılır. Patatesler haşlandıktan sonra pürenin yapılacağı kaseye kaşar ve tereyağı eklenerek bir güzel harmanlanır. Ardından 2,5 su bardağı süt eklenir ve patatesler ezilerek, pürenin kıvam alması sağlanır. En son 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ile nanede eklenerek pürenin yapımı tamamlanır.

Patates püresi yaparken, bazı insanlar patatesleri suda haşlamak yerine süt içerisinde haşlarlar. Bunun nedeni olarak ise şu durum belirtilir; sütte haşlanan patateslerin nişastası, pürenin koyulaşmasını sağlayacaktır buda istenilen kıvamı elde etmektir. Pürenin istenen kıvamda olabilmesi için dikkat edilmesi gereken en büyük püf noktalardan biride patatesler blender ya da robottan geçirilmemesidir. Çünkü bu işlem pürenin kıvamını bozmaktadır ve patatesler normal tencerede değil de düdüklü tencerede haşlanırsa daha çabuk bir şekilde haşlanır ve daha kolay bir şekilde püre hazırlanabilir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi