Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi

Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi
Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi

Ramazan ayında günün belki de en önemli öğünü kahvaltıdır. Çünkü insanlar gün boyu acıkmamak için olabildiğince doyurucu yiyecekler tüketmeye çalışır ve gecenin bir vakti kalkıp yediği bu yiyeceklerle tüm günü geçirmek zorundadır. Bu açıdan oruç tutan biri için kahvaltı büyük önem arz ediyor. Her Ramazanda birkaç vazgeçilmez yemek tarifi vardır. Bunlardan biri de bir kahvaltının olmazsa olmazı yumurtadır.

Hafif ve Doyurucu Lezzetler

Uzun süre tokluk hissi verdiğinden ve acıkma süresini uzatan yumurta ile çok farklı kahvaltılık yiyecekler yapılabilir. Omlet, sucuklu yumurta, menemen vb. Bu gibi yiyecekler hem doyuruculuk açısından etkili hem de hafif yiyecekler olduklarından insana bir ağırlık hissi vermeyecektir. Ancak gene de yumurta ile yapılan yiyeceklerin içine koyulan diğer malzemelere de dikkat edilmelidir. Örneğin; omletin içine koyulan peynirin çok tuzlu olmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü tuzlu peynir insanın boğazında bir yanma hissi bırakacağından sürekli susamasına yol açacaktır. Bununla birlikte menemenin içine acı biber konulmamalıdır. Çünkü acı biber de midede yanma hissi bırakır. Sucuklu yumurtanın içine de çok fazla sucuk koymamaya çalışın. Çünkü sucuk çeşitli baharatlarla yapıldığından gene insanın susuzluğunu artıracaktır.

Her Şeyden Az Yiyin

Çoğu insan ekmeğin doyurucu olduğunu düşünüp sahurda ekmeği bol bol yemeye çalışır. Ancak bu ne doğru ne de sağlıklı bir davranıştır. Ekmek de yiyin ancak en fazla iki dilim olmak şartıyla. İki dilim ekmekle doymayacağınızı düşünüyorsanız da sofradaki her yiyecekten azar azar yiyin. Sadece ekmekle karnınızı doyurursanız bu sağlıklı olmaz. Çünkü yiyip hemen yatılacağı için mideniz ekmek kadar ağır bir besini öğütmekte güçlük çekecektir. Sofradaki peynirden, zeytinden, reçelden, baldan, domates ve salatalıktan az da olsa mutlaka yiyin. Bunlar sizin hem sağlıklı bir kahvaltı yapmanızı hem de az ekmek yiyerek gene de tok kalmanızı sağlayacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica