Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi

Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi
Safra Kesesi Kanseri Belirtileri Ve Tedavisi
Safra Yolu Kanseri Nasıl Anlaşılır hastanın kan tetkikleri sonucunda karaciğer fonksiyonlarında görülen normal sınırların çok üstünde oluşan durumlardan birisi safra yolu kanserinin belirtilerindendir. İdrar renginde değişiklikler başlar ve aynı renk değişikliği dışkıda da bulunmaktadır. Kanda sarılığa rastlamakta belirtiler arasındadır. Mide bulantısı ve kusma şikayeti görülmektedir. Kaşıntı ve açıklanamayan kilo kaybı ve ateş oluşması safra yolları kanserinin belirtilerindendir. Hastalık bazen hiç belirti vermez ve kan testi sonucunda oluşan anormal seviyede ansızın fark edilebilmektedir. Karaciğer dışında oluşan tümörlerde sarılık görülebilmektedir. Karaciğer iç bölgesinde safra yollarında tümör bulunduğunda hastada sarılığa rastlanmaz bu hastalarda ağrı oluşmaktadır. Hastanın transabdomina ultrason yöntemiyle değerlendirilmesi gerekir.. Hastaya ince uçlu iğneyle biyopsi alınması gerekmekte ve patolojik değerlendirmeye gönderilmesi gerekmektedir. Fiziksel muayene sonucunda hissedilmeyen tümörlerde hastalığın ileri safhasındaki muayenelerde kötü huylu tümörler ele gelebilmektedir. Fiziksel muayene hastalığın teşhisinde yeterli gelmediği için ileri tetkik yöntemleri kullanılarak anlaşılabilmektedir. 

Hastalığın Saptanması İçin Yapılan Tetkikler 

  • Kanda CA değerlerine bakılmalı ve seviyenin üstüne bir oranla karşılaşıldığında MRG görüntüleme yöntemi ve MRCP bilgisayarlı tomografilerle hastalığın ne aşamada olduğu görüntülenmeye çalışılmaktadır.
  • Safra Yolu Kanseri Nasıl Anlaşılır? Kan testlerinin tek başına uygulanması da safra yolları kanseri olduğuna cevap veren tek başına bir yöntem değildir. Bütün tetkiklerin yapılması sonucunda teşhisin konması gerekmektedir.
  • Endoskopik ultrason yöntemi kullanılarak tümördeki dağılımın ne oranda olduğu yayılan bölgeler görüntülenebilmektedir. Ucunda kamera bulunan ince tüp ağız yoluyla içeriye salınarak görüntü sağlanır ve aynı zamanda biyopsi için parça alımı da endoskopi yöntemiyle yapılmaktadır.
  • Endoskopik ultrasonda yakında bulunan safra kanalı görüntülenmesinde tek başına yeterli olmadığı için bilgisayarlı tomografilerin bir çok yöntemi de hastalığı taramak için kullanılmaktadır. 

Hastalığın Tedavi Aşamaları Nelerdir? 

Safra Yolu Kanseri Nasıl Anlaşılır? Hastalığın erken evrede olması durumunda ilk yapılacak tedavi şekli cerrahi yöntem olmaktadır.  Cerrahi tedavi sonrasında radyoterapi veya kemoterapi uygulanabilir. Palyatif tedavilerle yaşam kalitesinin artırılması ve yaşam süresinin artırılması amaçlanmaktadır. Hedefe yönelik tedavilerde uygulanmakta ve atar damar tedavileri de gerekiyorsa yapılmaktadır. Hastanın durumuna göre yapılacak tedaviler ve tedavi süreleri değişebilmektedir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica