Safra Yolu Kanseri Tedavi Yöntemleri nelerdir? (Ölüm Riski Nedir?)

Safra Yolu Kanseri Tedavi Yöntemleri nelerdir? (Ölüm Riski Nedir?)
Safra Yolu Kanseri Tedavi Yöntemleri nelerdir? (Ölüm Riski Nedir?)

Yaşadığımız çağda safra yolu kanseri artık daha hızlı yayılmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde gelişen kanserler arasında beşinci sıklıkta görülen safra yolu kanseri genellikle daha çok 60 yaş üzeri insanlarda görülmektedir. Bir hayli saldırgan olan bu kanser türü, sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. Safra kesesinin insan vücudun da, işlevsizde yaşanabilen bir organ olmasından dolayı, İnsanlar genellikle kanser ileri safhalara geldiği zaman durumun önemini fark eder. İleri derecede kanser vakalarında en başta gelen unsur sarılık ve karında safra kesesinin bulunduğu bölgedeki kitlenin getirmiş olduğu histir. Bu tür hastalıklarda ise ağrı daha az hissedilmektedir.

Safra kesesi kanserinin nedeni pek bilinmiyor

Safra taşının safra yolu kanseri içeriğinde %90 oranında bulunduğu saptanmıştır. Böylece kanserin taştan etkilenmiş olarak ortaya çıkma ihtimalide ortaya çıkabiliyor. Burada safra kesesi taşı, kesinlikle kanser yapar görüşü ise netlik kazanmış değildir. Ayrıca safra kesesi taşının doğurduğu hastalıklar içerisinde kanser en son sıralarda yer alıyor diyebiliriz. Taş öncelik olarak sarılık, safra yollarında tıkanma, enfeksiyon ve pankreas iltihabına neden olmaktadır. Bu sebeple kanser oluşumunu engellemek için ameliyat ile kesinlikle safra kesesinin alınması gerektiği yöntem ve görüşü yoktur.

Safra yolu kanseri ve cerrahi müdahale

Safra kesesi kanseri tedavisinde, tümörün cerrahi müdahale ile çıkartılması gerekir. Karaciğerin bir kısmını almak için de büyük çaplı ameliyatlar yapılmaktadır. Safra kesesi kanserine teşhis konulması çok ileri aşamalara gelindiğinde, hastaların ameliyat şansları olmamaktadır. Hastanın yaşamını daha rahat hale getirmesi, sarılık gidermesi, ağrıları azaltması yöntemleriyle hastaların günlerini daha verimli geçirmesi sağlanmaktadır. Günümüze gelindiğinde gelişmekte olan sağlık imkânları doğrultusunda, bazı ilaçların bu hastalığı engelleyici ve azaltıcı yönü olduğu da gerçektir.

Bu kanser enfeksiyon durumunda tekrarlanabilir

Safra yolu enfeksiyonları sarılıkla beraber ilerlediğinde ateş, ağrı, gibi belirtiler göstermektedir. Kimi zaman şiddetli ataklar olabilir bu durumda hastaneye başvurulması gerekir. Hekimlerin bu tarz çok sık tekrarlayan enfeksiyonlarda kanser olma olasılığı kontrol edilmesi gerekiyor. Sağlığımız için erken teşhis oldukça önem taşımaktadır. Böylece hastalığımız ilerlemeden sağlığımıza kavuşabilir, hastalığımızı yenebiliriz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica