Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Sağlık Yönetiminde Hangi Dersler Verilir?

Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Sağlık Yönetiminde Hangi Dersler Verilir?
Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir? Sağlık Yönetiminde Hangi Dersler Verilir?

Sağlık yönetimi idari bir alandır ve bir organizasyon işidir. Bu bölümü bitiren öğrenciye verilen unvan ise sağlık yöneticisidir. Bu nedenle iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bünyesinde eğitim verilmektedir.

Sağlık Yöneticileri Ne iş Yapar?

Sağlık yöneticileri sağlık bakanlığı bünyesinde özel ve devlet hastanelerinde görev yapabilmektedir. Bu nedenle bu alanın kapsamında pek çok bilgi ve beceri yetisi sıralanabilir. Örneğin hastane yönetimi için organizasyon yapmak sağlık yönetiminin görevidir. Bu organizasyonları yapabilmek için hızlı ve doğru karar alabilme mekanizmasına sahip bir sağlık stratejisi geliştirmek gerekmektedir. Bu noktada bir organizasyon şemasına başvurulabilir. Mevcut sorunların değerlendirip içerik oluşturulması için faydalı bilgilerin toplanması ve liste şeklinde veri haline getirilmesi gerekecektir.

Hastanelerde malzemelerin zamanlaması önemlidir. Sağlık sektöründe örneğin; bozuk ranzaların bulunması veya materyallerin eksik olması işleyişi ve performansı düşürecektir. Bu nedenle teknik takibin etkili şekilde sürdürülmesi, yedek materyal ve malzeme planının hazırlanması gibi yöntemlerle tedbir alınmış olunur. Böylelikle ani eksikliklerde sorun yaşanma riski en aza indirilmiş olur.

Sağlık yönetimi, sigorta şirketleri için de önem arz etmektedir. Buralarda personel ihtiyaçlarının giderilmesi ve kaliteli personellerin temin edilmesi sahada çalışmaya işlerlik kazandıracaktır. Firmalar veya SSK, BAĞ-KUR gibi kuruluşlar açısından hem teknik takibin hızlanması hem personel işleyişinin düzgün ilerlemesi sağlanır.

Sağlık Yönetiminde Hangi Dersler Verilir?

Sağlık yönetimi işlevini iyi yerine getirebilmek için gereken tüm dersleri almaktadır. Sağlık yönetiminin içeriği sağlık sektörünün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yönetim sürecini işletebilecek yeterli kabiliyete sahip insanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu içeriğe uygun olarak sağlık alanına ilişkin hukuk ve muhasebe derslerinin yanı sıra iktisat, mevzuat, temel bilgi teknolojileri, sağlık kurumları bilgi sistemleri, tıbbi cihazlar, kurumsal iletişim, beslenme ve alana yönelik yönetim dersleri de verilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica