Sağlıklı Beslenme Çantasında Olması Gerekenler

Sağlıklı Beslenme Çantasında Olması Gerekenler

/
/
254 görüntüleme

Çocukların belli bir yaşa gelmeleriyle birlikte okul hayatı başlamaktadır. Okula başlayan çocukların ve ebeveynlerin yaşamında önemli değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle okula başlayan çocukların beslenmelerinde ciddi değişiklikler yaşanmaktadır. Çocuklar okul çağına kadar evde ebeveynleri ile 3 öğün düzenli bir şekilde beslenirler. Okulların başlamasıyla beraber bu beslenme düzeni ister istemez bozulmaktadır. Çocukların gelişimi için beslenmede oluşan bu düzensizliği en aza indirmek gerekmektedir. Beslenme meydana gelen değişiklikleri en aza indirmek için veliler beslenme çantası hazırlama tekniklerini araştırmaya başlarlar. Veliler genellikle yemek tarifi veren sitelerde çocuğunun beslenmesine uygun tarifler aramaktadırlar.

Büyüme Çağı

İlkokul çağı çocukların tam büyüme ve gelişme yaşadıkları dönemi kapsamaktadır. Bu dönemde çocukların sağlıklı bir gelişim gösterebilmesi için onların gelişimine uygun bir beslenme çantası hazırlanmalıdır. Çocukların kantinde satılan fastfood gıdalara yönelmesini önlemek amacıyla beslenme çantalarını onların ilgisini çeken ve sevdikleri yiyecekler konulmalıdır. Çünkü fastfood ile beslenen çocukların gelişimi diğer çocuklara göre geride kalmaktadır. Ayrıca fastfood ile beslenme çocukluk çağı obezitesine neden olmaktadır. Çocukların beslenme çantasında onları doyuracak niteliği olan poğaça, simit, tam tahıllı ekmek vb. besinler konulmalıdır.

Çocuklar hamurdan yapılan yiyeceklere ilgili olduğu için poğaça türü yiyecekleri severek tüketmektedirler. Bu tür yiyecekleri hazır almak yerine evde yapımının daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Gelişim çağındaki çocukların gelişimine etki eden bir diğer madde vitaminlerdir. Çocukların ihtiyaç duyduğu vitaminler meyvelerde hazır halde bulunmaktadır. Bu yüzden beslenme çantasında meyvelere yer vermeyi unutmamak gerekmektedir. Süt ürünleri de beslenme çantasında bulunması gereken yiyecekler arasındadır.

Et Ürünlerine Dikkat

Et ürünlerine bakıldığında saklanma koşullarında muhafaza edilmeyen et ürünleri ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Et ürünleri oda sıcaklığında saklanması zor olduğu için et ve et ürünlerinin beslenme çantasına konulması önerilmemektedir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi