Saltanatın Kaldırılma Nedeni Nedir?

Saltanatın Kaldırılma Nedeni Nedir?
Saltanatın Kaldırılma Nedeni Nedir?

Tarihsel olarak büyük merak uyandıran, Saltanatın kaldırılma nedeni nedir? Sorusuna karşılık, Ulusal hakimiyete ters düşmesi diyebiliriz. Bunun yanı sıra, Osmanlı Devleti’nin TBMM Hükümetiyle birlikte, Lozan görüşmesine katılmasının istenmesi ve bunun reddedilmesini de eklemeliyiz. İstanbul padişahı ve hükümetinin, milli direnişe karşı bir tutum sergilemesi ve kurtuluş savaşında destek olmaması da, saltanatın kaldırılma sebeplerinden olmaktadır. Kurtuluş savaşı sonrasında, iki ayrı hükümetin olması, ulusal menfaatlerle uyuşmamasına yol açmıştır. Osmanlı padişahının, itilaf devletleriyle birlikte olması, TBMM Hükümetinin saltanatı kaldırma konusunda kararlarında etkili olmuştur. 1 Kasım 1922 yılında gerçekleşen saltanatın kaldırılmasıyla birlikte, ulusal birlik sağlanmış ve Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında toplanılmıştır. Hilafet, yerini cumhuriyete bırakmış ve tüm yurttaşlara eşit haklar tanınmıştır.

Saltanatın Kaldırılma Nedeni Nedir?

Saltanatın Kaldırılmasına Hangi Faktörler Neden Olmuştur?

 • Japonya ve İtilaf Devletleri, TBMM Hükümeti ile İstanbul Hükümeti birlikte olmak üzere, Lozan’daki kongreye davet etmişlerdir. Bunun üzerine, Sadrazam Tevfik Paşa kongreye girmek için girişimlerde bulunmaya başlamıştır.
 • Başkomutan, Gazi Mustafa Kemal’e başvurmuş ve Lozan’a gidecek olan heyetin seçilmesi için, İstanbul’a yetkili birinin gönderilmesini istemiştir.
 • Saltanatın varlığına ters olan TBMM, kurulduğu ilk andan itibaren milli egemenlik politikası uygulamaktaydı. Halkın ve kamuoyunun henüz hazır olmamasından dolayı, saltanata dokunulmamış ve henüz bir değişiklik olmamıştı.
 • Padişah ve İstanbul Hükümeti, Kurtuluş savaşını desteklememiş, aksi bir tutum ile Kuvay-i Milliye hareketini bölmek için çabalamıştır. Saltanat ve halifeliğin devam etmesi için, İtilaf devletleriyle işbirliğine devam etmiştir.
 • Aynı zamanda İtilaf Devletleri’nin, Lozan kongresinde Osmanlı Devletinden temsilci gelmesini istemeleri, Türkler arasında anlaşmazlık yaratmak ve Türkleri güçsüz bir duruma sokmaktı.
 • Özellikle, Saltanatın kaldırılma nedeni nedir? Sorusuna verilebilecek en olumlu yanıt; İstanbul Hükümetinin Lozan’a katılım isteği, saltanatın kaldırılması için en temel nedenlerden biri olmaktadır. Yaşanan bu durumu gören Mustafa Kemal, 1 Kasım 1922’de saltanatı kaldırmıştır. Milli egemenlik ve ulusal bilincin temellerini atmış ve bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu tamamen yıkılmıştır.

Saltanatın kaldırılması sonucunda;

 • Laikliğin ilk aşaması kesin olarak gerçekleştirilmiştir.
 • Milli egemenliğin ve bütünün sağlanması yönünde büyük adımlar atılmıştır.
 • TBMM Osmanlı soyundan gelmekte olan, Abdülmecit Efendiyi halife seçmiştir.
 • İstanbul’da TBMM yönetimi kurulmuştur.
 • 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu yıkılmıştır.
 • Osmanlı Hükümeti, sadrazamın başkanlığıyla birlikte istifa etmiştir.
 • İtilaf Devletleri’nin, Lozan Kongresindeki Türkler arasında ikilik yaratma planı işlememiştir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica