Sayısal Elektronik Nedir? Sayısal Elektroniğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Sayısal Elektronik Nedir? Sayısal Elektroniğin Kullanım Alanları Nelerdir?
Sayısal Elektronik Nedir? Sayısal Elektroniğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüz elektroniği iki temel sinyal tipi olan analog ve sayısal sinyallerden oluşmaktadır. Analog sinyaller sonsuz sayısal büyüklük içerebiliyorken, sayısal büyüklükler sadece iki değer alabilirler. Analog değerlere örnek olarak hız, ivme gibi birçok fiziksel terimleri örnek gösterebiliriz. Bir devrede, elektronik etkileşim kurulabilmesi için, devrenin giriş ve çıkış elemanları bulunmalıdır. Giriş elemanları devreye bilgi sağlarken, çıkış elemanları devreden kullanıcıya bilgi aktarır. Sayısal elektronik bu girdi ve çıktıların sayısal değerlerle ifade edilmesidir. Bu girdi ve çıktılar sıfır ve birlerden oluşan bir bilgisayar dili olan “binary” sayısal sistemini kullanırlar. Bu değerlerden sıfır “kapalı”, bir ise “açık” anlamına gelmektedir. Sayısal elektronik de kullanılan birçok yardımcı devre elemanı vardır. Bu devreler, cihazların üretilmesinde ve geliştirilmesinde büyük rol oynarlar;

Mantıksal Kapılar

Sayısal elektronik sayesinde devrelerde birçok mantıksal kapı kullanılabilir. Koşulların sağlanmasına bağlı olan bu düzeneklerde, “ve-veya” kapıları kullanılmaktadır. Mantıksal kapılar, girdileri, oluşturulmuş olan koşullara göre sınarlar ve çıktı olarak verirler.

Tetik Devreleri

Bu devre elemanları bir bitlik veriyi saklamak için kullanılır. Tetik devrelerinde girdiler aynıysa sonuç hiçbir zaman değişmez. Dört temel tetik devresi bulunmaktadır. Bunlar: JK Tetik devresi, RS Tetik devresi, D Tetik devresi ve T tetik devresidir.

Sayısal Elektroniğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Hayatımızda bulunan neredeyse her elektronik devrede sayısal elektronik kullanılmaktadır. Bu devreler bilgisayarların en temel yapı taşıdır. Yazılım dillerinin tamamı bu devrelerin sinyallerine bağlı olarak düzenlenmektedir. Bu verilerin mantıksal olarak işlenmesi ve düzenlenmesi sayısal elektronik devreler sayesinde gerçekleşmektedir. İçerisinde işlemci bulunan, telefonlar, akıllı televizyonlar, akıllı saatler, çamaşır makineleri ve benzeri birçok alet, sayısal elektronik ile geliştirilmiştir. Telefonunuz ile dinlediğiniz müzikler bile sayısal elektronik sistemlerin oluşturduğu sinyallerin, kulaklıklar sayesinde analog sinyallere çevrilmesiyle oluşur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica