Şeker Otu (Stevia) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şeker Otu (Stevia) Nedir, Nasıl Kullanılır?

/
/
/
590 görüntüleme

Stevia, stevia bitkisinden yapılan ve kalori içermeyen, şeker yerine tüketilebilen doğal bir tatlandırıcıdır. Stevia sağlıklı beslenenler, diyet yapanlar ve diyabetliler arasında oldukça popülerdir; çünkü kan şekerini yükseltmez. Steviayı hazır sıvı ya da toz halinde kullanabileceğiniz gibi taze yapraklarını yiyeceklerinize ya da içeceklerinize katarak da kullanabilirsiniz.

Sıvı ya da Toz Formda Stevia Kullanımı

Saf stevia damlatarak.Muhtemelen sıvı formunda olanı, stevianın en popüler kullanım şeklidir. Birkaç damla stevia 1-2 çay kaşığı beyaz şekere eşdeğerdir. Sıcak ya da soğuk içeceklerde kullanıldığı gibi soslarda ya da çorbalarda da kullanılabilir.

Stevia acı veya meyan kökünü andıran bir tat bırakabilir. Sizin için ideal olan tatlılık için, ağızda bırakabileceği tadı en az şekilde hissetmek için kaç damla kullanmanız gerektiğini deneyerek keşfedin.

Aromalı stevia damlatarak. Sıvı stevia için ayrıca aromalı çeşitler de bulunmaktadır. Maden suyuna ekleyeceğiniz birkaç damla ile çok sevilen gazlı içeceklere düşük kalorili alternatifler oluşturabilirsiniz.

Aromalı stevia alırken mutlaka etiketini okuyun.

Aspartam ya da başka kimyasal şeker alternatifi içeriyorsa o üründen uzak durun.

Toz stevia özütü ekleyerek. Saf toz formu, stevianın başka popüler kullanım şekillerinden birisidir. Rafine stevianın şekere yakın bir görünümü vardır ve toz şekerin kullanıldığı neredeyse her yerde kullanabilir. Ancak toz stevia özütü şekerden çok daha güçlü bir tatlandırıcıdır o yüzden normalde kullandığınız şekerin en fazla yarısı kadar toz stevia kullanın.

Toz stevia özütü sıcak ya da soğuk içeceklerde, kahvaltılık gevreklerde ya da tariflerde kullanılabilir.

Saf stevia tozu kullanın. Etiketleri mutlaka okuyun ve katkılı olan stevia tozundan uzak durun.

4 Hamur işlerinde kullanımı. Toz steviayı hamur işlerinizde şekere alternatif olarak da kullanabilirsiniz. Stevia ile yapacağınız hamur işlerinde normalde kullanacağınız şekerin yarısı ya da daha azı kadar stevia kullanmak isteyebilirsiniz. Bu nedenle kullandığınız katıyı(un gibi) ve sıvıyı(süt, elma sosu, yağ gibi) artırmanız, tarifinizin bu değişikliğe uyumu için gerekebilir.

Stevia şeker yerine tatlılık için konulabilir fakat stevia karamelize olmamaktadır.

5 Katkı maddelerinden kaçının. Çoğu paketlenmiş stevia ürünü sukroz ya da aspartam gibi katkı maddeleri içermektedir. Bu katkılar genellikle yapaydır ve (saf stevianın aksine) kan şekerine olumsuz etkileri olabilmektedir.

İçindekiler kısmını mutlaka kontrol edin ve saf stevia içeren ürünleri kullanın.

6 Ağızda bıraktığı tat için. Stevia, kullandıktan sonra ağızda meyan kökünü andıran kimisinin acı bulduğu bir tat bırakabilmektedir. Bu tadı maskelemek amaçlı yapay katkı maddeleri içeren ürünleri kullanmak yerine agave şurubu(glisemik indeksi düşüktür), limon suyu, lime suyu kullanılabilir.

Taze Stevia Yaprağı Kullanımı

Stevia yaprakları ile çayınızı tatlandırın. Taze stevia yaprağı bulabiliyorsanız ya da kendiniz yetiştiriyorsanız tatlandırıcı olarak bu yaprakları kullanabilirsiniz. Bu şekilde paradan tasarruf ederken katkı maddelerinden de uzak durmuş olursunuz. Bir bardak sıcak çayı tatlandırmak için 1-4 yaprağı kopartıp çayınıza ekleyin. Yaprakları birkaç dakika sonra çıkartın.

Dünyada binlerce yıldır kullanılıyor olmasına rağmen rafine edilmemiş stevia yaprağının gıdalarda kullanımı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanmamış, bu yüzden yiyeceğinizde ya da içeceğinizde kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Kuru yaprak tozu yapın. Stevia yapraklarını kuruturken iki seçeneğiniz var.

Sekiz ya da daha fazla yaprağı koparıp iki kağıt havlu arasına koyabilir ya da dal olarak koparıp asabilirsiniz. Her iki yöntemde de yaprakları serin ve kuru bir yerde birkaç gün bekletin. Kuruyan yaprakları havanda öğütün.

Şurup yapın. Kuru yaprak tozu elde ettikten sonra bu yaprakları stevia şurubu yapmak için kullanabilirsiniz. 2 bardak distile suyu kaynatın ve bir çay kaşığı kuru yaprak tozu ekleyin. Kısık ateşte 10-15 dakika kadar ya da şurup kıvamına gelene kadar kaynatın. Tülbent ile süzün.

Hazırladığınız şurubu hava almayacak bir kap içerisinde buzdolabında muhafaza edin.

Şurubu soğuk içeceklerde, meyve salatalarında ya da soslarda kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki bu haliyle çok daha kuvvetli bir tatlandırıcı olacak.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi