Sıcak Neden Kırmızıdır?

Sıcak Neden Kırmızıdır?
Sıcak Neden Kırmızıdır?

Sıcak renkler denildiğinde insanın aklına ilk olarak kırmızı renk gelmektedir. “Sıcak” neden kırmızıdır sorusuna cevap olabilecek şekilde, sıcaklığı mutlak sıfırın üzerinde olan her cisim ışır yanıtı verilebilir. Bu, ısı enerjisinin görünür olması olarak da nitelendirilebilir. Isınan maddelerin ışımasının sebebi, moleküllerin veya atomların termal titreşim enerjilerinin bir bölümünü foton olarak salmasından kaynaklanmaktadır.

“Sıcak” Neden Kırmızıdır?

Herhangi bir demir çubuğu yüksek derecelerde ısıttığımızda önce kırmızı rengini sonra da beyaz rengini aldığını görürüz. Yani ısı enerjisi ışık enerjine dönüşmüştür. Bu hadise, akkor hale gelmek olarak nitelendirilmektedir. Sıcaklık yükseldikçe ışıma renginin değişmesi, ışıma miktarının belli bir dalga boyunda maksimum yükseklikte olmasıdır. Örnek verecek olursak, sıcaklık derecesi 1000 Kelvin olan bir madde her dalga boyunda ışıma yapacaktır ancak ışıma miktarının en çok olduğu yer kızılötesi bölgesidir. Sıcaklık giderek artış gösterdikçe kızılötesi bölgesi görünür bölgeye doğru kayma gerçekleştirir. Bu olayın sonucu olarak ise sıcaklığı artış gösteren maddelerin çevreye yaydığı ışık da kırmızıdan maviye doğru renk değişimine uğramaktadır.

Elektromanyetik Dalgalar (Kızılötesi Işınlar)

Kızılötesi ışınlar, elektromanyetik alanda görünen kısım ile mikrodalgalar arasında kalan bölgeye denir. Dalga boyu ortalama 700 mm ile 1 mm arasında değişmektedir. Sıcaklığı yüksek olan bazı nesneler görünebilen alanlarda çevrelerine ışık yaymaktadırlar. Bunlara örnek olarak en basitinden ateşi söyleyebiliriz. Aslında her madde mutlak sıfırın üstündeki sıcaklığından ötürü her dalga boyunda ışımalar yapmaktadır ancak bazılarının dalga boyları az olduğu için gözle görmek mümkün değildir. Dalga boyları az olan ışınları görebilmek için termal cihazlar kullanmak gerekmektedir. Kızılötesi ışınların saçtığı enerjileri bazen, elektrik sobasının yaydığı ısı olarak da algılayabiliriz. Moleküller üstüne uyguladıkları baskı nedeniyle, ısıtıcı bir etkene sahiptirler. Sıcaklık derecesi yüksek olan insan vücudu da kızılötesi bölgelerde yayın yapmaktadırlar. Gece görüşü gözlükleri veya termal kameralarla bu ışınlar algılanabilmektedir.

Kızılötesi Işınların Zararı  Var Mıdır?

İnsan gözüne çok yüksek miktarda kızılötesi ışın geldiğinde, kişide göz reflekslerine neden olmadığı için gözde bulunan duyu hücrelerinin bir anda ölmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında birkaç zararı dışında başka etkisi bulunmamaktadır. Kişi kızılötesi ışınlar göze vurduğunda göz refleksini gerçekleştirip göz kapağını kapayabilseydi eğer bu zararlardan kurtulabilecekti. Aynı zamanda yakıcı etkisi olduğundan sık sık cilde uygulandığında deri kanserine de neden olabilmektedir.

Yazının tamamında  “Sıcak neden kırmızıdır?” sorusuyla yazıya başlayıp elektromanyetik dalgalar ve bu dalgaların zararları hakkında geniş perspektifte detaylar ele alınarak bilgiler aktarılmıştır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica