AKNE SİVİLCE TEDAVİSİ

sivilce

Akne, çoğu insanın şikayetçi olduğu bir konu olmakla beraber en çok ergenlik döneminde kızların yakındığı bir durumdur. Çoğu güzelliği bir anda bozabilir, insanın sinirlerini zorlayabilir. Peki, akne ile nasıl başa çıkılır? Akne sivilce tedavisi için neler önerilir? Genelde yağlı yüzlerde bu sorunla karşılaşılır. Yüz temiz tutulmuyordur ya da yeterince önem gösterilmiyordur.

Sabah ve akşamları özellikle güvenilir markalardan alınan ya da doktorunuzun tavsiye ettiği yüz temizleyici köpüklerle yüzünüzü yıkamalısınız. Eğer elinizde varsa hafta bir iki kez peeling özelliği olan kremlerden faydalanabilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız en yakınınızda bulunan bir aktardan kil maskesi edinebilirsiniz. Fiyatının uygunluğu bir yana kil maskesi özellikle yağlı ciltler için bir nimet özelliği taşımaktadır. Yüzünüzü fazla yağdan arındırır, gözeneklerinizi temizler ve yüz hatlarınızı gererek daha sıkı bir tene sahip olmanızı sağlar. Bu gibi durumlarda en çok rastlanan ancak bir o kadar da yanlış olan durum yüzün sürekli yıkanmasıdır.

Vücudumuzdaki yağ üretim oranının etkisiyle özellikle burun ve alında bariz bir parlama meydana gelmektedir. Bu nedenle bir rahatsızlık hissi uyandırır ve sürekli yüzümüzü yıkamamıza neden olur. Bu çok yanlıştır. Çünkü vücut, yağ oranının azaldığını düşünür ve daha çok yağ üretimi yapmaya başlar. Bu nedenle nemlendirici kremler kullanmak bu görüntüden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Günde beş altı kez yüz yıkamak yerine bu sayıyı iki üçe indirgeyip, nemlendiricilerden yararlanmak çok daha mantıklı olacaktır.

Eğer vücudunuzda tek tük iltihaplı akneler var ise halk arasında da çok bilinen ve kurutma özelliğine sahip diş macununu kullanabilirsiniz. Bunu akneli bölgeye sürüp kuramaya bıraktığınızda gözle görülür biçimde değişimi fark edeceksiniz. Bunlar akne ile savaşmanın minik çaplı yollarından birkaçıdır. Eğer akneleriniz ile baş edemiyorsanız en kısa sürede bir cildiye doktoru ile görüşmeniz fayda sağlayacaktır.