KOLDA SİVİLCE GİBİ YARALAR

sivilce

Genellikle yüz gölgesinde çıkan sivilceler bazen kol kısımlarında çıkabiliyor bu gibi sorunlar cilt sorunlarından kaynaklanıyor. Kollardaki sivilceler hemen hemen bir çoğumuzun korkulu rüyası olmuştur, bazı insanlar genellikle bu durumdan rahatsız olurlar ve kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanırlar, kimileri de görüntü kirliliği oluşturduğundan istedikleri kıyafetleri giyemezler ve dışarı çıkamaz hale gelirler. Kolda sivilceye yol açan sebepleri ve tedavi yöntemler.

Alerjik reaksiyon

Genellikle temizlik ürünlerine alerjisi olanlarda görülme olasılığı çok yüksek çamaşır suyu, deterjan gibi temizlik ürünlerine alerjisi olan kişiler de genellikle kollar ve belde sivilce çıkabilir.

Terlemek

Yürüyüşe gittiniz de veya spor yapmak için dışarı çıktığınız da çok fazla ter atarsınız bu yüzden eve gelip hemen duş almanız lazım yoksa açığa çıkan ter vücudun birçok yerinde kolayca sivilce oluşumuna neden olur. Terlemek bir insanın sağlıklı olduğunu gösterse de çok fazla maruz kalındığı vakit vücudun bakterilere maruz kalır, buda kollarda ve çeşitli bölgelerde sivilce çıkmasını sağlar.

Yağ bezleri

Vücudun yağ bölgesi çok olduğu yerlerde genellikle sivilce çıkar genellikle ergenlik dönemlerinde vücut çok fazla yağ depoladığı için sivilceye yok açıyor. Kol, boyun, sırt vücudun en çok yağ bezlerinin çalıştığı bölgelerdir.

Sürtünme

Çıkan sivilcelerin oynamak genellikle başka bir sivilcelerin çıkmasına yol açar bu yüzden dar pantolon veya dar kıyafet giyimlerinde kaçınılmalı çıkan sivilcenin patlaması sonucu birçok sivilcenin oluşumuna zemin hazırlayacaktır.

Nasıl tedavi edilir?

-ilk olarak bir uzmana başvurmak gerekli, uzman doktor kontrolünde verilen ilaçları kullanılmalı.

-Temizlik konusunda çok dikkat edilmeli günlük olarak sağlık bilgisi bakımı yapmak gerek yoksa tekrar sivilceler çıkabilir.

-Kesinlikle dokunulmamalı sivilcenin patlaması sonucu vücudun birçok yerinizde sivilce çıkmasına zemin hazırlar.

-Dar kıyafet giyinmemesi gerek, pamuk gibi rahat kıyafetler giymeye çalısın.