SAÇ DERİSİNDE SİVİLCE

sivilce

Saç derisinde sivilce genellikle yağlı saç derisinde görülmekte olan bir sorundur. Sivilcenin genel olarak oluşum nedeni yağdır. Bir süre sonra burada enfeksiyon meydana gelebilmektedir Bu durumda sivilce gözle görülür hatta ileri boyutlarında ağrı verebilir hale gelmektedir. Saçlar vücudun en fazla mikrop toplamakta olan yerleri olarak bilinmektedir. Bu da doğru bir bilgidir. Saçlarda meydana gelen sivilcelerin büyümesi de bu nedenle çok muhtemeldir. Saç derisindeki sivilceler bazen daha büyük ve ağrılı olabilmektedir. Bunların adına " Necrotica " denmektedir. Bu sivilcelerde irin görülmeyebilmektedir. Kendiliğinde azalarak geçebilmektedirler. Fakat bu sivilceler bazen de " Perifolliculitis " denilen kafa derisi kistlerine dönüşebilmektedirler. İşte bunları ciddiye almak gerekmektedir. Bu kistler saç derisinin alt katmanında oluşmaktadır.

• Saç köklerinde ağrı

• Saç derisinde ağrılı hassasiyet

• Boyun bölgesinde yaralanma

• Kafanın arka bölümünde minik tahrişler

yaratan bu kist oluşumunun mutlaka incelenmesi önerilmektedir.

Saçta Sivilcenin Diğer Nedenleri

• İlaçların yan etkileri

• Saç derisinde aşırı yağlanma

• Saç derisindeki kepeklenme sorunu

• Saçların düzensiz yıkanması, hijyenine önem verilmemesi saç köklerindeki bu sivilceleri açıklamakta olan nedenler arasında yer almaktadır.

Saç derisindeki Sivilceler Tedavi Edilmeli mi?

Saç derisinde sivilce görüldüğünde bunun takip edilmesi doğrudur. Fakat hemen panik yapılması da uygun olmayacaktır. Böyle bir durumda, anti bakteriyel saç sabunlarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Kesinlikle hekime danışmadan bir ilaç kullanımına gidilmemesi gerekmektedir. Antibiyotik içeren kremlerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Doktor önermediği sürece kafa bölgesinde bir ilaç kullanmanın her zaman faydadan çok zararları olacaktır.

Saç derisinde sivilce oluşumu eğer çok sıksa, yaşam kalitesini bozacak kadar sancılıysa ve de gerçek anlamda büyüklükler hissediliyorsa, acilen bir hekime görünmek gerekmektedir. Böylelikle bu sivilcenin oluşum nedeni de netlik kazanmış olacaktır. Sivilcelerin beyne yakın bir yerde oluşması her zaman önemsenmelidir. Bir sivilce gözle görüldüğü kadar, gözle görülmediği yerde de vardır. Bu yüzden de ekstra dikkat edilmelidir. Bu sorunların yaşanmaması için saçların temiz tutulmasına her zaman özen gösterilmelidir.