Siyah Nokta Sıkma

Siyah Nokta Sıkma

/
/
947 görüntüleme

Siyah Nokta Sıkma

Günümüzde siyah noktalar konusunda birçok insan kendince büyük sorunlar yaşamaktadır. Siyah nokta sıkma birçok insanın genellikle yüz bölgesinde bulunan siyah noktaları sıkarak temizlediği bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Her ne kadar siyah noktalar sıkma ile temizlenmese de birçok insan sıkma işlemine pek de rağbet etmemektedir. Siyah nokta sıkma konusunda farklı düşünceler dile getirilmiştir.

Siyah Nokta Sıkma Yöntemi

Uzman doktorlar siyah noktaların kısmen sıkılabileceğini ancak sıkma işleminden önce dikkat edilmesi gereken hususların olduğu dile getirilmiştir. Siyah noktaları sıkmadan önce yüz çevresinin nemlendirici kremler ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Genellikle yağlı ciltlere sahip kişilerde görülen siyah noktalar derinin hemen alt tabakasında bulunmaktadır. Siyah noktalar yüzün nemlendirilmesi ile birlikte sıkılabilir ancak yüz çevresinin sıkma işleminden önce mutlaka hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Neticede gözeneklerden dışarı çıkartılacak siyah noktaların boşalttığı yerlerin enfeksiyon kapma ihtimali de söz konusu olabilmektedir.

Siyah noktaların tedavisi için geliştirilen bir tıbbi tedavi yöntemi olmadığı için birçok insan siyah noktaları kendi imkânları ile sıkarak gidermeye çalışılmaktadır. Eczanelerde satılan cilt bakım ürünleri ya da doğal bitkiler ile üretilmiş kremler ile cildin aşırı yağlanması engellenerek siyah noktaların çıkma aralığı biraz uzatılabilir. Cildin çok kuru olması da cilt bakımı açısından sakıncalıdır. Bunun için cilt yağının tamamen değil kısmen giderilmesi gerekmektedir.

Siyah Nokta Sıkma Izi Nasıl Geçer?

Günlük olarak yüz ve çevresinin yıkanması ve bakımı ile siyah noktaların önüne geçilebilmektedir. Eğer ki yüz çevresinde bulunan siyah noktaların boyutu normalden fazla büyükse kesinlikle sıkılmamalıdır. Böyle bir durumda mutlaka dermatoloji uzmanına görünmekte fayda olacaktır. Yüz ve çevresinin her gün kolonyalı mendil ile silinmesi siyah nokta oluşumunu geciktirmektedir. Özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak da siyah nota oluşumunu engellemektedir.

Bir önceki yazımız olan Sivilce Maskesi, Cilt Lekeleri Nasıl Geçer başlıklı makalemizde Cilt Lekeleri, maske tarifi ve sivilce hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi