Soğuk Çorba Nasıl Hazırlanır?

Soğuk Çorba Nasıl Hazırlanır?

/
/
255 görüntüleme

Soğuk çorba tamda yaz mevsimine göre bir yemek tarifi. Ama istek ve zevke göre de her mevsimde rahatlıkla tercih edilecek bir çorbadır. Oldukça lezzetli ve yapımı da bir o kadar kolay olan bu çorbayı evinizde kolaylıkla ve kısa sürede yapabilirsiniz. Ayrıca doyurucu özelliği de fazladır. Malzemeleri oldukça basit ve pratiktir. Komşularınızı, misafirlerinize, öğlen, akşam yemeklerinde hatta isteğinize göre sabah kahvaltısında bile bu lezzeti sofranıza taşıyabilirsiniz.

Aşure içinde kullandığımız yarım kiloluk buğday, 1 su bardağı haşlanmış nohut, yarım kilo nohut ve bir miktar tuzla birlikte, koyuluk sıvılık isteğine bağlı şekilde su eklenmesi. Orijinal tarifi budur ama damak zevkine göre içine konserve mısır, ince bulgur, salatalık, sarımsak, ceviz, maydanoz da ekleyerek çorbanızın içeriğini zenginleştirebilir böylece daha doyurucu ve besleyici bir hale getirebilirsiniz.

Soğuk Çorbanın Yapım Aşaması

En öncelikte buğdayınızı yıkayıp süzüyorsunuz. Daha sonra yıkanan buğdayları geniş bir tencereye alarak bir miktar tuz ve üstünü geçecek kadar su ilave edin. Hiç karıştırmadan orta ateşte buğdaylar suyu emip pişene kadar pişirin. Suyunu çektiği hala pişmediyse su ilavesi yapabilirsiniz. Pişmeye yakın önceden haşlanmış olan nohutlarınızı da ekleyin. Eğer önceden pişmiş nohut yoksa buğdayla birlikte pişirmeniz de sakınca yoktur.

Soğuk Çorba İçin Gerekli Malzemeler

Buğday ve nohut iyice piştikten sonra soğumaya bırakın. Yoğurdunuzu güzelce çırpın isteğe göre su ekleyebilirsiniz ama genelde koyu tercih edilen bir çorbadır. Yoğurdunuzu eklerken dikkat etmeniz gereken püf nokta tüm malzemelerin kesinlikle soğumuş olması gerekmektedir aksi takdir de sıcak olursa yoğurt kesilecektir bu durumda görüntüyü ve tadı olumsuz yönde etkileyecektir. En son aşamada ise isteğe bağlı olarak nane ve kırmızı pul biberi yağda yakıp üstüne ekleyerek servis yapmaya hazır hale getirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi