Tamamlayıcı Mobilyalar Nasıl Seçilir?

Tamamlayıcı Mobilyalar Nasıl Seçilir?
Tamamlayıcı Mobilyalar Nasıl Seçilir?

Yaşam alanlarımıza hoş dokunuşlar katan lambalar, tablolar, çiçekler, kitaplıklar, sehpalar gibi tüm dekoratif objeler "tamamlayıcı mobilya" olarak adlandırılır. Bu objelerin kullanılma amacı hem farklı dekorasyon fikirleri yaratmak, hem de ortama biraz renk ve sıcaklık katmaktır. Tamamlayıcı mobilya ya da objeler sadece dekoratif amaçla kullanılan biblo ya da süsler olabileceği gibi, evimizde mutlaka bulunması gereken perde, lamba gibi aksesuarlar da bu kategoriye girmektedir.

Tamamlayıcı Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tamamlayıcı mobilyaları seçerken, öncelikle düzenleme yapacağımız alandaki büyük eşyalar, mobilyalar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin salon dekorasyonu yaparken koltukların, masa ve sandalyenin, duvar renklerinin dikkate alınması gerekir. Seçeceğiniz tamamlayıcı objeler hem mevcut mobilyaların renkleriyle, hem dokularıyla uyum içinde olmalıdır. Koltuk renklerine yakın tonlarda seçeceğiniz perde ve halılar göze daha hoş görünecektir.

Sade ve düz renklerde koltuklarınız varsa farklı renk ve desenlerde kırlentlerle süsleyebilirsiniz. Genel dekorasyon için belirleyeceğiniz tarzı mobilyalardan biblolara kadar tüm eşyalarınıza yansıtabilirsiniz. Klasik bir salona modern dekorasyon objeleriyle farklı renk katabilirsiniz. Ya da modern tarzda döşenen bir yemek odasını klasik hatlı raflar ve saklama alanları ile değişik bir ambiyansa sokabilirsiniz.

Zıt Renklerin Uyumundan Yararlanın

Evinizin her köşesinde zıt renkleri bir arada kullanarak çarpıcı tasarımlar elde edebilirsiniz. Örneğin her alana yakışan siyah ve beyaz uyumunu, duvar rengi seçiminiz ve koltuklarınızla yakalayabilir, minimalist bir dizayn yaratarak son derece sade ve göz alıcı bir uyum elde edebilirsiniz. Açık renk ahşap mobilya ya da raflar tercih ettiyseniz, özellikle kırmızı gibi çarpıcı renklerde objeler mekanda farklı bir hava yaratmanızı sağlayacaktır. Renk uyumları ve desen seçimleri hakkında biraz araştırma yaparak bilgiye sahibi oldukça, tasarım zevkiniz ve yaratıcılığınız da artacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica