Tatil Kelimesinin Anlamı Nedir?

Tatil Kelimesinin Anlamı Nedir?
Tatil Kelimesinin Anlamı Nedir?

Tatil Nedir, Ne Demek ve TDK Sözlük Anlamı

  • Arapça kökenli olan tatil atalet kelimesinden türetilmiştir.
  • Türk dil kurumu sözlüğünde atalet kelimesi; tembellik, işsizlik olarak tanımlanmıştır. Atalet kelimesinden türetilen tatil kelimesinin tanımlanması ise kökeniyle alakalı olarak üç farklı açıdan ele alınmıştır.
  • İlk olarak; çalışmaya ara verilen süreç olarak ele alınmıştır.
  • İkinci olarak; resmî kurumların çalışmalarını durdurduğu veya kapalı bulunduğu süreyi ifade eden dönem olarak tanımlanmıştır.
  • Son olarak da; eğlenmek için sarf edilen zamanı ifade eden dönem olarak ele alınmıştır.
  • Kavramsal tanımlamaları bir kenara bırakıp gündelik hayata bakan tarafıyla tatil kelimesini ele aldığımızda ise, tatil kelimesi bize eğlenmeyi, zamansız uyumayı, gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, sevdiklerimizde doyasıya vakit geçirmeyi, spor yapmayı kısaca zamanı unutmayı ve gönlümüzde hareket etmeyi ifade etmektedir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Her mevsimde tatilin anlam kazandığı mekan da farklılık arz etmektedir. Kış mevsiminde tatil düşüncesi aklımıza karı, kar da yapılan en güzel spor olan kayağı, iç mekanlardaki eğlencelerden, sinemayı, tiyatroyu aklımıza getirirken, yaz tatili ise bize denizi, kumu, güneşi ya da dağda, ormanda kamp kurmayı ifade etmektedir. İlkbaharda doğanın uyanışa geçtiği zamanda yapılan yürüyüşler, iş yoğunluğu arasında baharın bizi çağırmasıyla hafta sonları yapılan kaçamaklar tatili en güzel haliyle bize ifade etmektedir.

Modern dünya diye tabir ettiğim günümüz dünyasında ise tatilin içeriğinin değiştiğini söyleyebiliriz. Herkesin her an bize ulaşmasını sağlayan cep telefonlarının hayatımızda kalması tatil için ayırdığımız vaktin aslında çok tam olarak tatil olmadığını düşündürtmektedir. Çoktan günlük rutinlerimiz arasına giren sosyal medyanın tatilimizin kalitesini etkilemediğini söylemek gerçeği inkar etmek olacaktır. Sosyal medyada görünür olmak için tatil zamanlarında harcadığımız emek aslında mesaiden sayılması gerekmez mi? Çünkü içinde bulunduğumuz zamanın ve mekanın tadını alamayıp, sindirememek bize dinlendirici gelmeyecektir ve çoğunlukla eğlencemizin tadını kaçıracaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica