Temel Elektronik Nedir? Temel Elektroniğin Kullanıldığı Cihazlar

Temel Elektronik Nedir? Temel Elektroniğin Kullanıldığı Cihazlar
Temel Elektronik Nedir? Temel Elektroniğin Kullanıldığı Cihazlar

Temel Elektroniğin Anlamı; Temel elektronik, günlük hayatımızı kolaylaştıracak araç ve gereçlerin üretiminde, kullanımında ihtiyaç duyulan bir bilim dalıdır. Prensibi, alternatif akımın ilgili devre elemanları yardımı ile doğru akıma çevrilmesine dayanmaktadır. Temel elektronik düzenekleri daha iyi anlayabilmek için elektronik devre elemanlarının yapı ve işlevlerinin bilinmesi önemlidir.

Devre Elemanları ve Kurulum

Uygulama evresinde kullanılan devre elemanları başta diyotlar, dirençler, kondansatörler ve roleler olmak üzere bir dizi yardımcı elemanlardan oluşmaktadır. Bunları yaygınlaştıracak ve çeşitlendirecek olursak entegreler, mikro işlemciler ve kristal ledlerden de bahsedilebilir. Diyot, tek yönlü bir iletken olup akım yönü üzerindeki işaretle belirlenmektedir. PNP ve NPN tipinde üretilmektedirler. Dirençler, üzerindeki renk bandı ile değerleri belirlenmektedir. Örneğin; sarı 4, kahve 5 ve en sondaki altın rengi ise hesaplanan değerin tolerans oranını göstermektedir. Birimi omegadır. Kullanım amacına göre de dirençler çeşitlilik göstermektedir.

Kondansatör, iki yalıtkan levha arasına bir iletken levhanın birleşiminden oluşmaktadır. Üzerinde gerilim depolama özelliği bulunan kondansatörler kullanıldığı devrelerde gerilim dengeleyici olarak da kullanılmaktadır. Entegreler, günümüz teknolojisinde programlanabilme özelliğine sahip, ihtiyaca yönelik kontrol programları ile anahtarlama yapabilen devre elemanlarıdır. Bu devre elemanlarının montajı bakır kaplı plastik levhalar üzerine yapılmaktadır aralarındaki iletişim ise bakır levha üzerine çizilmiş yollar sayesinde sağlanmaktadır. Bakır levha üzerine yapılan bu uygulama günümüz teknolojisinde bilgisayar tabanlı çizim uygulamaları ile yapılıyor olsa da ilk uygulamaya başlandığı yıllarda devre çizim kalemleriyle ve aydınger uygulamalarıyla yapılarak asit çözeltileri sayesinde bakır levhada kullanılacak yolların açığa çıkması sağlamaktaydı.

Temel Elektroniğin Kullanıldığı Cihazlar

Günlük hayatta en çok kullandığımız hatta olmazsa olmazlardan biri olan cep telefonlarının yapımı yukarıda bahsettiğimiz örnek ve yapım metotlar ile gündelik yaşantımızı daha efektif kılmaktadır. Televizyon, video ve müzik seti gibi elektronik cihazlar ise alternatif akımı doğru akıma çevirerek elektriği kullanırlar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica