Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni Nedir?

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni Nedir?
Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni Nedir?

Sağlık her şeyden önce gelir. Kişi sağlığı için her şeyden vazgeçer. Peki, vücuttaki lekelerin bazı nedenleri kişinin sağlıklı olup olmadığını nasıl belli eder? Ya da daha kestirme soru olarak soracak olursak Tırnaktaki beyaz lekeler hasatlığın belirtisi midir? Tırnaktaki beyaz leke nasıl geçer? Bu lekeler için neler yapılmalıdır? Kişi tırnağındaki lekeler var ise böyle soruların bini bin paradır. Önemli olan bu sorulara doğru cevaplar verebilmektir. Şimdi bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni Nedir?

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer sorusundan önce bu lekelerin nedeni nedir sorusuna cevap vermek en doğru yöntem olacaktır.

 • Alerjik Tepki: kullanılan kozmetik ürünleri tırnakta beyaz lekelere neden olabilir. Ojeler, besleyici yağlar bunların en belirgin nedenleridir.
 • Protein yetersizliği:Tırnakta oluşan lekelerin nedeni düzgün beslenememeden dolayı protein yetersizliği anlamı taşımaktadır.
 • Çinko yetersizliği: Vücuttaki çinko oranı düştüğü zaman tırnaklarda beyazlıklar ortaya çıkabilir.
 • Kalsiyum yetersizliği: Kalsiyum yetersizliği de tırnaklarda beyaz lekelere neden olabilir.
 • Tırnak Yaralanmaları: Yaralanmalarda  tırnak yaralanması da tırnakta beyaz lekelerin oluşmasına neden olabilir.
 • Tırnak Mantarı: Tırnak üzerindeki lekeler tırnak mantarının bir göstergesi olabilir.

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

 • Nemlendirmeli: Tırnaktaki beyaz lekelerin geçmesi için tırnaklarınızı sık sık nemlendirin. Bunun için E vitaminli kremler kullanılabilir. Ve ya bazı losyonlar da aynı görevi görebilir.
 • Tırnağın büyümesini beklemeden kesmeyin: Tırnak bakımında en çok karşılaşılan sorunlardır tırnak kesimi. Tırnaklarınız büyümeden kesilmesi durumunda tırnak batması gibi rahatsızlıkların yanı sıra çeşitli yaralanmalara da neden olabilirsiniz. 
 • Beslenmeye dikkat edilmeli: Belki en önemli husus beslenmeye dikkat edilmektir. Genellikle tırnaklardaki beyaz lekenin sebebi budur. Yeterince kalsiyum alabilirsiniz. Süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. C ve E vitamini ağırlıklı beslenebilirsiniz. Yoğurt, taze fasulye, istiridye, ıspanak, portakal, greyfurt gibi meyve sebzeler tüketerek tırnağınızdaki beyaz lekelerden kurtulabilirsiniz. Tırnaktaki beyaz leke nasıl geçer sorusuna cevap vermeye çalıştık. Nedenlerini paylaştık ve bu nedenler üzerinden tedavi biçimini anlattık. Neden kaynaklı olduğu kesinleştiğine göre artık tırnaklardaki beyaz lekeler olmayacak demektir.

Bazı insanların el ya da ayak tırnaklarına baktığımızda orada beyaz bir leke görürüz. Ancak bu durum tekrar eskisi gibi düzeleceği gibi hiç olmayan birinde de birden görülebilir bir durumdur. Tırnaklar içinde görülmekte olan beyaz lekelenmeler yetersiz beslenmekten dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunu bir nevi vücudun tepkisi olarak algılayabilirsiniz. Ancak bu konuda endişe etmenize gerek yoktur. Biz bu makalemizde sizlere Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Geçer bunu anlatacağız. Bu sayede sizde eğer bu durumdan muzdarip iseniz bunun çözüm yollarını öğrenebileceksiniz. 

Yetersiz bir şekilde beslenme ve vücuda yetersiz seviyede gıda alımı gibi durumlardan dolayı el ve ayak tırnaklarında beyaz lekeler ortaya çıkabilir. Bu beyaz lekeler bazı tırnaklarda çok ufak nokta şeklinde olabileceği gibi bazı tırnaklarda ise oldukça büyüktür ve git gide de büyümeye devam etmektedir. Vücut içindeki eksik çinko değerinden dolayı bu lekeler meydana gelir. Bundan dolayı Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Geçer sorusuna verilebilecek ilk ve kesin yanıt çinko değeri yüksek olan besinler tüketmekten geçmektedir.  İçinde çinko değeri yüksek olan gıdalara bir bakar isek yumurta lahana ciğer kuru yemiş ve peynir gibi sıklık ile tüketebileceğimiz besinleri görmüş oluruz. 

Tırnaktaki beyaz lekelerin çözümü için şunları yapmalısınız.

 • Çinko ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Ayrıca magnezyum ve selenyum içeren besinleri de tüketmeniz iyi olacaktır.
 • Vücuttaki mineralleri eriten bir ilaç kullanıyorsanız bundan vazgeçin.
 • Düzenli bir şekilde beslenildiği anda bu lekelerden kurtulabilirsiniz.
 • Bu beyaz lekelerin doğal yoldan hiçbir yöntemi bulunmamaktadır.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedeni

Tırnakta Beyaz Leke Nasıl Geçer sorusuna yanıt verip bunun çözüm yollarını anlattıktan sonra şimdi de sıra bu lekelerin çıkış nedenine geldi.  Sadece çinko eksikliğinden dolayı bu lekeler görülmez. Ayrıca magnezyum ve selenyumda bu lekelerin çıkmasında rol oynarlar. Bunun yanında tiroit bezi hastası olan insanların tırnaklarında da beyaz lekeler sık bir şekilde görülmektedir. Ayrıca kan seviyesi düşük olan insanlarda da bu lekeleri görmek mümkündür. 

Tüm bunlar bir neden olabilir ancak vücuttaki C vitamin eksiği tırnaklarda beyaz leke oluşturmaz. Bu çok bilinen bir yanlıştır. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica