Uçuk Neden Çıkar? Vectavir Uçuk Kremi

Uçuk Neden Çıkar? Vectavir Uçuk Kremi

/
/
197 görüntüleme

Hamilelik döneminde bayanların hormonal dengeleri değiştiği için hem vücut fonksiyonlarının değişmesi hem de bazı sorunlar yaşamaları normaldir. Dişlerde daha hızlı çürük oluşumu, cilt renginin değişmesi, sivilce ya da akneler görülebildiği gibi bazı durumlarda uçuk çıkması da muhtemeldir. Ancak hamilelik döneminde her ilacın kullanılması uygun olmadığı için bazı hastalıkların tedavisi doğumdan sonraya kalabilir. Elbette hamilelik döneminde de kullanılabilecek ilaç türleri bulunmaktadır. Ancak hem hamile olan kişinin zarar görmemesi hem de bebeğin zarar görmemesi adına doktor kontrolünde ilaç kullanımı önemlidir. Bazı küçük kusurlar ya da rahatsızlık dışında hamilelikte ilaç kullanımından kaçınmak ise en doğru karardır. Vectavir uçuk kremi hamilelikte kullanılması gereken ilaç türlerinden bir tanesi olmayabilir.

Uçuk Neden Çıkar?

Uçuk farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Korku anında oluşabildiği gibi hormonal değişiklikler, stres, yorgunluk, metabolizma bozulduğunda, düzensiz ve katkılı gıdaların yoğun olduğu beslenme şekli ya da farklı bir nedenden dolayı her insanda uçuk çıkabilir. Genelde uçuk çıkmadan önce sorunun oluşacağı bölgede gıdıklanma, karıncalanma, kızarıklık ya da kabartılar görülebilir. Bu tür durumlarla karşılaştığınızda uçuk çıkması muhtemeldir. Bu nedenle önceden tedbir almak uçuğun çıkmasını engelleyebilir ya da daha kısa sürede bitmesine yardımcı olur. Bu tür zamanlarda Vectavir krem kullanarak uçuğun çıkmasını engelleyebilirsiniz. Kullanım önerisine göre iki saat ara ile kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullanılması halinde uçuğun kısa sürede giderilmesi mümkün olacaktır. Ancak hamilelik döneminde kullanmadan önce doktor tavsiyesi almanızda yarar var. 

Vectavir Uçuk Kremi

Vectavir kremin asıl amacı uçuk oluşumu varsa yok edilmesini sağlamak ve yayılmasını engellemektir. Alerjen içeriğe sahip olabileceği için hassas cilde sahip olan kişilerin kullanmadan önce küçük bir bölgede test etmesi ya da farklı bir ürün denemesi yerinde olacaktır. Bu ilaç genel olarak ağızda çıkan uçuk yaraları için kullanılmaktadır. Genelde dudak çevresinde bulunan uçuğun tedavisi için uygundur. Bu nedenle farklı şekillerde, sivilce, akne oluşumlarında yüzün daha hassas bölgelerinde kullanırken dikkatli davranmak gerekmektedir. İlacın özelliği gereği gözle temas etmesi ya da burun içinde, ağız içinde kullanılması sakıncalıdır. Bu tür durumlarda bol su ile yıkamak gerekir. Bunun dışında uçuk oluşumu öncesinde kullanılmaya başlanırsa daha çabuk sonuç alınmaktadır. Tedavi amaçlı bir krem olmasına karşın yan etkiler de oluşabilmektedir. Kaşıntı, yüzde ya da dudaklarda şişlik, kızarıklık gibi belirtiler görülmesi halinde kremin kullanılmaması gerekir. Uçukbulaşıcı bir hastalık olduğu için bu süreçte kullandığınız eşyaları paylaşmamanız ya da yakın temaslarda bulunmamanızda gerekir.

Hamilelikte Dudakta Uçuk İçin Doğal Yöntemler

Uçuk, herpes virüsü adı verilen bulaşıcı bir virüs sonucu oluşur. Bu nedenle tedavisinde kullanılabilecek en doğal yöntemlerden bir tanesi antiseptik özelliğe sahip olan sarımsaktır. Uçuk çıkardığınızda ya da çıkacağını hissettiğinizde sorunlu olan bölgeye sarımsak sürerek virüsün oluşumunu engelleyebilirsiniz. Eğer uçuk çıkmadan önce bu uygulamayı yapıyorsanız uçuk çıksa da kısa sürede yok olduğunu görebilirsiniz. Her iki saatte bir ya da gün içinde ara ara tekrarlayarak sorunun oluşmasına engel olabilirsiniz. Uçuk hafif bir sorun olarak görülse de aslında dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Bulaşıcı özelliğe sahip olduğu için çevrenizdeki insanlara yaklaşırken dikkatli davranmanız gerekir. Sarımsak haricinde kullanabileceğiniz farklı malzemelerden de yardım alabilirsiniz. Ekinezya, oğulotu, mir otu, sarı kantaron da uçuğun giderilmesi için kullanılabilir.

Bitkileri kaynamış suyun içinde on dakika bekleterek süzün ardından süzdüğünüz su ile uçuk çıkan bölgeye tampon yapın. 

Uçuk tekrarlayabilen bir rahatsızlık olduğu için çıkacağını hissettiğiniz anda önlem alarak sorunu kökten çözebilirsiniz. Öncelikle A, E, B ve C vitamini yönünden zengin besinler kullanmaya dikkat etmeniz gerekir. Eğer vitaminleri besinlerden karşılayamıyorsanız bunun için vitamin kapsülleri de kullanabilirsiniz. Bunun haricinde demir ve çinko cildin beslenmesi için gerekli olan maddelerdir. Besinlerden bu maddeleri sağlamanız uçuğun oluşumunu engellemek için gereklidir. Uçuk riskiniz olması halinde stresten uzak kalmanız yararlı olacaktır. Ayrıca size ait olan dudak kalemi, ruj gibi cildinize direk temas eden ürünleri kendiniz dışında kimseyle paylaşmamanız ve başkasının kişisel kozmetik ürünlerini de kullanmamanız gerekir. Çok güneşli günlerde koruyucu krem kullanmak da fayda sağlayacaktır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi