Vitamin Eksikliği ve Belirtileri

Vitamin Eksikliği ve Belirtileri

/
/
426 görüntüleme

En çok görülen vitamin eksikliği ve belirtileri hissedilir derecede olabilmekte. Çarpıntı, saç dökülmesi, enerji düşüklüğü, sürekli uyku isteği, Aşırı derece yorgunluk, kas ağrısı, halsizlik gibi belirtiler vermektedir.

Vücut vitaminleri yediğimiz besinlerden almaktadır. Çok fazla bir eksiklik yok ise besinleri yemeleri önerilir fakat ciddi boyutta eksilik var ise dışarıdan mutlaka takviyeye ihtiyaç duyulur.

D vitamini eksikliği bazı hastalıkları oluşturabiliyor. Kansızlık, kemik erimesi, enerji düşüklüğü gibi aynı durum demir eksikliğinde de yaşanmaktadır.

Diyet yaparken bir türlü kilo verememe durumlarında vitamin eksikliği nedenleri arasında olabilir. Metabolizmayı yavaşlattığı için yağ yakmasında otomatikman yavaşlatmış oluyor buda kilo olarak geri dönüyor.

En çok yaygın olarak görülen vitamin eksiklikleri kalsiyum, demir, magnezyum, d vitamini, çinko, B12 ve folik asit eksiklikleri çok fazla görülmektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

Yeterince güneşe çıkamamaktan kaynaklı çok sayıda kişide görülmekte, metabolizmanın yavaş çalışması, halsizlik, enerji düşmesi, kas krampları, sinirlilik, asabiyet gibi eksikliğinden kaynaklı durumlar yaratabilir. El verdiğince güneşe çıkmalı, somon balığı tüketmek gerekmektedir. İhtiyaç halinde damla şeklinde verilmektedir.

ÇİNKO EKSİKLİĞİ

Yaraların iyileşmesini, protein üretimini, DNA oluşumunu, Güçlü bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardandır. Yeteri kadar alınmaz ise bağışıklıkta düşüş, koku ve tat almada azalma, tırnaklarda beyaz lekeler, saç dökülmesi, yorgunluk ve halsizlik olarak ortaya çıkar. D vitamininin emilmesini sağlayanda çinkodur. Kırmızı et, deniz ürünleri, badem, fıstık, nohut, fasulye gibi besinlerde yetecek kadar çinko vardır.

KALSİYUM EKSİKLİĞİ

Süt ve süt ürünlerinde, badem, kuru baklagillerde ve yeşil sebzelerde bulunur. Gün içerisinde mutlaka en az iki porsiyon olarak tüketilmelidir. Eksikliğinde ise kemiklerin güçsüzleşmesi, sinir kontrolsüzlüğü, kas krampları şeklinde kendini göstermektedir.

DEMİR EKSİKLİĞİ

Vücudumuzun oksijen hücrelerini taşıyan demirdir eğer eksikliği yüksek miktarda ise yorgunluk, cansız ve soluk bir ten, zayıf dökülen saçlarla kendisini belli eder. Kırmızı et, nohut, mercimek, fasulye, ıspanakta yeterli düzeyde bulunur.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi