Yabancılara Genel Sağlık Sigortası

Yabancılara Genel Sağlık Sigortası
Yabancılara Genel Sağlık Sigortası

Ülkemizde yabancı uyruklu birçok kişi ikamet etmekte ve bu kişilerin en temel haklarından biri genel sağlık sigortasından yararlanmaktır.

Hangi Yabancılar GSSden Faydalanır?

Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişilerin genel sağlık sigortasından yararlanmak için belirli kriterlere sahip olması gerekir. Bunlardan birincisi bu kişilerin ülkemizde oturma izninin bulunup bulunmaması. Ayrıca başka bir ülkede sağlık güvencesi veya sağlık sigortası bulunmaması, ülkemizde 1 yıl ikamet etmiş ve ikamet etmekte olan kişilerden biri olması. Yukarıdaki kriterlerin tamamına sahip olan yabancı uyruklu kişiler ülkemizde genel sağlık sigortası hizmetinden yararlanabilir.

Yabancıların GSS ödemesi Zorunlu Mudur?

Yabancı uyruklu kişiler genel sağlık sigortası ödemesi yapmak zorunda değildir. Kendi istek ve talepleri doğrultusunda bu ödemeyi gerçekleştirebilir.

Yabancılar GSSden Faydalanmak İçin Nereye Başvurur?

Yabancı uyruklu kişiler genel sağlık sigortası kapsamında bağlı bulunduğu il veya ilçe Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne gelerek genel sağlık sigortası başvurusunda bulunabilir.

Yabancılarda GSS İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yabancıların ülkemizde ikamet ettiğine dair resmi bir belgeye sahip olması gerekir. Ayrıca kendi ülkesinin ateşeliğinden alınmış kişinin sosyal durumunu gösteren belge de gerekmektedir. Bu iki belge ile birlikte ilgili SGK’ya gidilir ve başvuru formu doldurulur.(Başvuru formu ilgili SGK’dan alınır.)

Yabancılarda GSS’li olursa Kimler Onun Üzerinden Hizmet Alır?

GSS hizmeti alan kişinin Türkiye’de ikamet eden ve çalışmayan eşi, 18 yaş altı çocukları, lisede okuyan 20 yaşından küçük çocuklar, üniversitede okuyan 25 yaşından küçük çocuklar, yaşına bakılmaksızın malul ve evli olmayan çocuklar, ayrıca kişini anne-babası sağlık hizmetinden yararlanır.

Yabancılarda GSS Ne Zaman Sona Erer?

Yabancı uyruklu kişilerde oturma izninin sona ermesi durumunda GSS de sona erer. Başka bir ülkede sigortalı olarak çalışmaya başlamak ya da başka bir kapsamda sigortalı olarak çalışmaya başlamak yine GSS’sona erdiren durumlardandır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica