Yangın Söndürücüler Nasıl Çalışır?

Yangın Söndürücüler Nasıl Çalışır?
Yangın Söndürücüler Nasıl Çalışır?

Büyük miktarda ısının açığa çıkması ile yanma oluşur. Oksijen, yakıt ve ısı yanma olayının devam etmesini sağlayan bileşenlerden biridir. Eğer süregelen bir yangını söndürmek istiyorsanız bu bileşenlerden birini ortamdan uzaklaştırmanız gerekmektedir. Yangını söndürebilmeniz için yangın söndürücü kullanabilirsiniz. Yangın söndürücüler nasıl çalışır? Yangın tüpünü bir iki kez salladıktan sonra yanan nesneye yaklaşıp yangın tüpünün üzerindeki pimi çekerek kolay bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Yangın Çeşitlerine Göre Yangın Söndürme

Yangına müdahale ederken o yangının türü oldukça önemlidir. A, B ve C sınıfı olarak adlandırılan yangınlardan A sınıfı yangınlar ahşep, kağıt gibi yanıcı maddelerden ortaya çıkar. Su sadece bu yangınlarda kullanılmalı. B sınıfı yangınlarda ise benzin ya da boya gibi kolay alev alan yanıcı sıvıların yer aldığı yangınlardır. C sınıfı yangınlarda elektrik kaynaklı olarak ortaya çıkar. Karbondioksitli yangın söndürücüler içerisinde yüksek basınçta karbondioksit bulunan yangın söndürücülerdir. B ve C sınıfı yangınlarda kullanılan bu yangın söndürücüler ile basınç tüpten çıkışı sırasında aniden hacmi artar ve soğutucu etki ile ortamdaki oksijen oranının azalmasına neden olan yanma tepkimesini azaltır.

Yangın Söndürücü Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

 • Yangın söndürme tüpünü 45 dereceden daha sıcak ortamlarda bulundurmamalısınız. Bunun dışında yangın tüpünde bulunan manometreyi sık sık kontrol etmeniz gerekir. basınç gösterip göstermediğini kontrol altında tutmalısınız
 • Yangın söndürücüyü kullanmadan önce mutlaka 1-2 kes sallamanız gereklidir. Mesafeyi ayarladıktan sonra 1000 Vot’a kadar en az bir metre mesafe ile kullanmalısınız
 • Söndürme eylemini rüzgarı arkanıza alarak gerçekleştirmeniz gerekir. Bu nedenle yangına yaklaşırken rüzgar istikametinde yaklaşmanız gerekir.
 • Yangın söndürücüler nasıl çalışır? Söndüreceğiniz nesneye yaklaşarak yangın tüpüne ait tetik mekanizmasını kilit altında tutan pimi yuvasından çekerek çıkartın. Daha sonra tüpe ait valfi sola doğru çevirerek açın.
 • Yangını söndürme işleminde ise önden arkaya, aşağıdan yukarıya doğru söndürmeniz gerekir. Ancak damlayan yangınlarda yukarıdan aşağıya doğru bir müdahale şarttır.
 • Eğer yangın söndürücünüz tozlu ise toz bitene kadar boşaltmanız gerekir. Yeniden alevlenmemesi için kor atıklarını su ile söndürmeniz gerekir.
 • Kullandığınız yangın söndürme tüpünü doldurmadan yerine asmamanız gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica