Yaralanma Çeşitleri Ve Yaralanmalarda İlk Yardım nasıl yapılır?

Yaralanma Çeşitleri Ve Yaralanmalarda İlk Yardım nasıl yapılır?
Yaralanma Çeşitleri Ve Yaralanmalarda İlk Yardım nasıl yapılır?

Yaralanma bütün canlılarda olabilen ve vücudun hasar görmesiyle alakalı bir durumdur. Birçok çeşidi vardır. Kimisi kazayla olur, kimisi de bile isteye yapılır. Ülkemizde yaralanma hususunda gözle görülür bir yükseliş vardır. Bütün canlılarda olmasına rağmen genellikle insan yaralanmalarına çözüm daha çok ağırlık verilmektedir. Enteresan olan bir diğer durumda şudur ki canlılar arasında özel olarak yaratılan ve aklı olan tek varlık insan olmasına rağmen en çok yaralanma olaylarını insanlarda görürüz. Bunun sebebi olabilir. Özellikle dikkatsizlik ve kendine dikkat etmeme meselesi bunların başında gelir.

Yaralanma

Günümüzde birçok yaralanma çeşidi vardır. Yaralanmaları yoğun olarak trafik kazalarında görürüz ve kimi yaralanma durumları insanı ölüme sürükleyecek nitelikte olabilir. Herhangi bir yaralanma anında acil bir tedavi gerekmektedir. Çünkü geç kalınmış durumlarda yapılacak pek bir şey kalmıyor.

Yaralanmaların en tehlikelilerinden biri de ateş sebebiyle yaralanmadır. Belki de insana fiziki ve ruhi olarak en büyük hasarı veren durumlardandır. Uzmanlar tarafından bu yaralanma şekline yanık adı verilir. Yanığın büyüklüğüne göre ve vücuda verdiği hasara göre derecelendirme almıştır. Bu tür yaralanmaların insanın bıraktığı etkinin büyük olmasının sebebi açılan yaralardan bazılarının kapanmama durumudur. Ya da iz kalma meselesidir. Örneğin yangın çıkan bir evde kalmış bir insanı düşünelim. Bu gerçekten çok acı veren bir durumdur. İnsanın o evde vücudunun ki özellikle de yüzünün yanması gerçekten ağırdır. Psikolojik olarak da kişiyi bunalıma ve depresyona sokar. Kendi iç dünyasına gömülebilir ve ruhunun kapılarını kimseye açmaz.

Bu ağır yaralanmaların dışında günlük yaşantımız da büyüklü küçüklü birçok yaralanma durumu yaşarız. Herhangi bir durumunda ilk müdahale yapılmalıdır. Yaranın küçüklüğüne aldanıp da geçer düşüncesiyle bakılmamalıdır. İlerde büyük sorunlara maruz kalmamak için varsa en yakın ecza dolabından ilk müdahale yapılmalı ecza dolabı yoksa hemen hastaneye gidilmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica