Yatak Odaları İçin İdeal Renk

Yatak Odaları İçin İdeal Renk
Yatak Odaları İçin İdeal Renk

İnsanlar yorgun geçen günün ardından dinlenmek, günün yorgunluğu atmak ve sabah dinç olabilmek için vakitlerini geçirdikleri yatak odalarında huzurla bu yorgunluğu üzerlerinden atmak ister. Bunun için yardımcı olan unsurlardan biri de doğru renk seçimleridir.

Kırmızı

Bilinene göre kırmızı rengin çekicilik, aşk ve tutku gibi duyguları yansıtır. Lakin buna rağmen tercih edilme oranı beklenenden daha azdır. Kırmızının mat ve koyu renkleri hoş duygular verirken parlak ve tam kırmızı olan tonu hem odayı boğar hem de sıkılma duygusu uyandırır.

Beyaz

Saflık, temizlik ve masumiyet anlamına geldiği için en ideal renktir. Ağır olmayan gözü yormayan eşyalarla kombin edildiğinde ferah bir hava yaratır.

Mavi

Sakinleştirici özelliğiyle bilinen bu renk günümüzde de sıkça tercih edilir. Mavinin griye yakın tonları duvarlar ve ton farkıyla olan yatak örtüsü ve uygun objelerle tam bir dinlenme odası haline gelir.

Bej ve Tonları

Tek başına düşündüğünde güzel olan bu renk odanın tamamında kullanıldığında boğucu ve sıkıcı bir ortam haline gelir. Beyaz ve acık tonlarla kullanıldığında istenilen ortam yakalanmış olur.

Mor

Asil renktir. İngiltere’de önceleri sadece kraliyet ailesinin kullanılmasına izin verilen bu renk kendinden daha acık tonlarla kullanıldığı takdirde ve sade objeler tercih edildiğinde harika bir ortam sağlanır.

Pembe

Günümüzde en çok tercih edilen renklerden olan insanın içinde çocukluk hissi uyandırır ve aynı zamanda sıcaklık hissi de verir. Buda tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

Pudra

Pudra da pembe gibi en çok kullanılan renktir. Kullanılması oldukça doğru olan bu renk uygun renk tonlamalarıyla birlikte kullanıldığı takdirde uzun zaman vazgeçilmez olmaya devam eder.

Turuncu

 Her ne kadar canlı bir renk olsa da yatak odası için uygun değildir ve kullanıldığı pek görülmez.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica