Yeni Doğan Bebeğin Bacak Yapısı, Bebeklerin Bacakları Neden Yamuk?

Yeni Doğan Bebeğin Bacak Yapısı, Bebeklerin Bacakları Neden Yamuk?

/
/
2503 görüntüleme

Yeni doğan bebeklerde bacak eğriliği olup olmadığı, konunun uzmanları tarafından hızlıca tespit edilebilmektedir. Bacak eğriliği deformasyonuna sahip olan bireyin bacakları eğri bacakları düzeltmek üzere alçıya alınır. Bebeğin ayaklarının alçıda olduğu sırada, konu hakkında uzman olan bireyin bu süreci yakından takip etmesi ve gerekli zamanda alçıları değiştirebilmesi oldukça önemli bir konu olarak bilinmektedir. Bir bebeğin bacaklarının çarpık veya eğri olarak görülmesi oldukça normaldir. 

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Fakat bebeğin bacaklarının 2 yaşından sonra da çarpık olmaya devam etmesi sorun teşkil etmekte olan bir konudur. Bebeğin ana rahmindeki pozisyonuna bağlı olarak bebek bacakları eğri veya çarpık olarak doğmaktadır. Bebeklerde görülen en yaygın bacak tipi parantez bacak olarak bilinmektedir. Bebeğin bacaklarında herhangi bir kalıcı sorununun olup olmadığı bebeğin bacakları üzerinde durmaya başlaması ile belli olabilecek bir durumdur.  Fakat bebek bacaklarının düzelmesi zamanla gerçekleşecek bir durumdur. Bu sebeple bebeğin bacaklarının düzelmesinin kısa sürede gerçekleşmesi beklenmemelidir. Çarpık bacaklar genellikle bebekteki D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Blount hastalığı olarak adlandırılan bacak eğrliği veya çarpıklığı hastalığı erken yaşta veya doğum hafta içerisinde tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak bilinmektedir.

Ebeveynler endişeleri sebebiyle doktorlara bacak eğriliği şüphesi ile başvurabilirler. 

Çocuk yürümeye başladığında bacaktaki eğriliklerin düzelmesi beklenmektedir. Fakat çocuk yürüdüğünden bir müddet sonra hala çarpık bacaklara sahip ise bu sefer doktora tedavi amaçlı olarak başvurmak gerekmektedir. Başvurduğunuz doktor öncelikle bebeğin sağlık geçmişini kontrol etmeyi arzu edecektir. Bebeğenizde D vitamini eksikliği olup olmadığını anlayabilmek üzere kan testi uygulanabilmektedir. Bebeklerin kanı alınırken oldukça hassas davranmak gerekmektedir.  Blount hastalığı olup olmadığının anlaşılabilmesi üzere kan testleri oldukça gereklidir. Eğer çarpık veya eğri bacakların sebebi D vitamini eksikliği ise doktor gerekli D vitamini desteğini sağlayabilmeniz üzere sizlere bebeğiniz için D vitamini takviyesi verecektir. Pediatrik ortopedistler, yeni doğan bebeklerde bacak eğriliği tehşisinin yapılabilmesi için en ideal yerlerdir. Çok şiddetli eğrilerin düzeltilebilmesi üzere cerrahi işlemlere başvurmak gerekmektedir. 

Yeni Doğan Bebeğin Bacak Yapısı 

Yeni doğan bebeklerin bacak yapısı genellikle parantezdir. Fakat bebek yürümeye başlayana kadar bacak şeklinde çeşitli eğriliklerin görülmesi olasıdır. Bu durum bebek yürümeye başlayınca düzelecektir. Fakat 3 yaşına kadar bacak eğriliğinde herhangi bir düzelme görülmeyen bebeklerin tedavi edilebilmesi üzere ilgili doktora gösterilmesi gerekmektedir. Pediatrik ortopedistler bu konu hakkında sizlere en verimli bilgiyi verebilecek kişilerdir. Bazı durumlarda şiddetli eğrileri düzeltebilmek üzere cerrahi tedavi metoduna başvurulabilmektedir. D vitamini eksikliği veya blount hastalığı yeni doğan bebeklerde bacak eğriliklerine sebebiyet verebilmektedir.  Daha iyi bir değerlendirme ve kesin sonuçlara ulaşabilmek üzere bebeğe kan tahlilinin yapılması oldukça gereklidir. İlk zamanlarda bebeğin bacaklarının eğri görülmesi oldukça dopal bir durum olarak bilinmektedir. 

Bebeklerin Bacakları Neden Yamuk?

Bebeklerin bacakları birçok sebepten dolayı yamuk olabilmektedir. Ana rahmindeki pozisyon nedeniyle tüm bebekler yuvarlak ve parantez bacaklı olarak doğarlar. Bunun kalıcı bir durum olup olmadığını anlayabilmek üzere bebek 3 yaşına gelene ve yürümeye başlayana kadar beklemek gerekmektedir. Bebek ayakları üzerinde durmaya veya yürümeye başlayıncaya kadar eğri veya çarpık bacaklılık hakkında kesin bir kanıya varmak mümkün değildir. Fakat bebeğin bacaklarının şekli konusunda endişe duayn ebeveynler bebeğin kan tahlili olmasını talep edebilirler. İlk doğum haftasında eğri bacaklı bebeklerin bacakları 8-18 hafta boyunca alçıda kalabilmektedir. Alçı, bebeğin bacak şekli düzelene kadar bebekte kalmaya devam edecektir. 8 – 18 hafta bebeğin bacaklarının düzelip düzelmemesine göre uzayabilir veya kısalabilir yapıdadır. 

Bebeklerde Parantez Bacak Düzeltme 

Bebeklerde parantez bacak oluşumu oldukça doğaldır. Anne karnındaki pozisyon sebebiyle tüm bebekler çapraz, parantez veya eğri bacaklı olarak doğarlar. Fakat bebek yürümeye başladığında ( 2-3 yaş aralığı ) bebeğin bacaklarında gözle görülür düzelmeler olduğu görülecektir.  Yeni doğan bebeklerde bacak eğriliği söz konusuysa ve bu durumun kalıcı olduğu belirlenirse bebek ilk doğum haftasından bacağından alçıya alınır. Bu alçının bebeğin bacaklarında kalma süresi 8 ila 18 hasta arasındadır. 8 ila 18 haftada bacaklarında gözle görülür bir değişim olmayan bebeklerin bacakları bu alçıda kalmaya devam edecektir. 4 haftalık periyodlar ile bu işlem devam edecektir. Düzeltmek için başvurulacak metodlar:

  • Bebeğin yürümesinin beklenmesi ve durumun devam etmesi takdirinde cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi
  • Blount hastalığı kontrolü 
  • Alçı metodu 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi