Yeni Doğan Bebekler Mikroorganizmalarla Nasıl Baş Ediyor?

Yeni Doğan Bebekler Mikroorganizmalarla Nasıl Baş Ediyor?
Yeni Doğan Bebekler Mikroorganizmalarla Nasıl Baş Ediyor?

Yeni doğan bir bebeği düşündüğünüz zaman onun dış etkenlere karşı ne kadar açık ve ne kadar deneyimsiz bir bünyeye sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Aslında bir bebeğin dünyaya gelmesi demek aynı zamanda dış tehditlere de açık hale gelmesi anlamına geliyor. Doğum anından sonra büyük bir özenle bakılan bebekler, olabildiğince çevrenin kötü bakterilerinden ve zararlı hastalıklardan korunmaya çalışılıyor. Çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinin minimuma indirilmesi ebeveynler için her ne kadar önemli olsa da bebeğin kendi bünyesinin de buna hazır hale getirilmesi önemli. Özellikle anne sütü de bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından son derece önemli. Yeni doğan bebekler mikroorganizmalarla nasıl baş ediyor sorusu için de anne sütünün buna ortam sağladığını söyleyebiliriz.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bebeğin Vücudu Doğduktan Sonra Mikroorgaizmalarla Nasıl Mücadele Ediyor?

Oldukça farklı çevresel etkenlerle mücadele halinde etmek zorunda kalan bebeğin vücudu doğum anından hemen sonra yüksek oranda antikor sentezlemeye odaklanıyor ve bu aktikor sentezleme durumu da bir sene kadar devam ediyor. Böylece yeni doğan bir bebek bir yaşına kadar dış etkenlere ve mikroorganizmalara karşı bağışıklık kazanmaya ve savaşmaya çalışıyor. Bebek bir yaşına geldiği zaman da antikor yoğunluğu herhangi bir yetişkin bireyin antikor yoğunluğuyla eşit oluyor.

Bebekler Doğmadan Önce Annenin Antikorlarını da Alıyor mu?

Yeni doğan bebekler mikroorganizmalarla nasıl baş ediyor sorusu için anne antikorlarının da büyük öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için incelediğimiz zaman immünoglobülin dediğimiz bazı antikorlardan bahsedebiliriz. Bunlar bebeğin korunmasında son derece önemli olan ve anneden bebeğe geçen antikorlar. Bebek bir yaşına gelene kadar bebeğin korunması için bu antikorların da rolünün son derece büyük olduğunu söyleyebiliriz. Anne hamile olduğu esnada, anneyle bebeği birbirine bağlayan plasentadan bunun geçtiğini söyleyebiliriz. Ayrıca sadece doğduktan sonra değil, bu antikor sayesinde hamilelik esnasında bebek anne karnındayken de bazı hastalıklardan ve virüslerden korunduğunu söyleyebiliriz.  Bebeğin anne karnındayken edinmiş olduğu bu bağışıklık durumuna da pasif bağışıklık deniliyor ve bu her anneden bebeğe geçen bir bağışıklık durumu diyebiliriz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica