Yeni Doğan Bebeklerde Ayak Eğriliği Tedavisi

Yeni Doğan Bebeklerde Ayak Eğriliği Tedavisi

/
/
2073 görüntüleme

Yeni doğan bebeklerde ayak eğriliği görülmesi olağandışı bir durum değildir. Yeni doğan bebeklerin çoğunun ayak ve bacak bölgesinde kusurlar göze çarpacaktır. Doğuştan eğri bacakların ameliyat dışında tedavi edilmesi mümkündür. Bu sebeple çarpık bacak sorunu erken yaşta tedavi edilmesi gereken bir sorun olarak bilinmektedir.Eğiri bacak sorununun tedavisinin geciktirilmesi durumunda çeşitli sakatlıklar ve kalıcı sorunlar meydana gelebilmektedir. Tıp Lügatındaki adı “Pes Ekinovarus” olan bu hastalık konusunda gerekli hassasiyetin sağlanmaması durumu kalıcı ve geri dönülemez sonuçlar doğurabilmektedir. Doğuştan eğri ayak deformasyonu , çocuklarda ayakta içe doğru çarpıklık olarak tanımlanmaktadır.

Yeni doğan bebeklerde ise eğri ayaklar kolayca fark edilebilmektedir. Fakat fark edilmesi zor olan konulardan biri bu durumun bir anomali olup olmadığıdır. Bunun fark edilebilmesi üzere konusunda uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Konu hakkında sizleri bilgilendiren doktorun talimatları doğrultusunda bebek, ameliyat edilmelidir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen bu deformasyona daha çok erkek bebek ve çocuklarda rastlanılmaktadır. Verilerden bazıları, bu durumun eğiri bacak deformasyonuna sahip olan bebeğin ailesinde de bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu durum akıllara yeni doğan bebeklerde ayak eğriliği oluşması durumunun kalıtsal  olup olmadığını akıllara getirmektedir. Ailede eğri bacak sendromu söz konusu ise yeni doğan bebekde ayak eğrili oluşması olasılığı iki katına çıkar. 

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeklerde Ayak Eğriliği Tedavisi 

Yeni doğan bebeklerde ayak eğriliği sorununun erken fark edilmesi hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bacak eğrilikleri, çeşitli yürüme bozukluklarına ve sakatlıklarına yol açabilmektedir. Erken müdahale yapılmadığı takdirde kalıcı sorunlara yol açabilen bu hastalığın ameliyat ile tedavisi mümkündür. Doğum haftasını takiben bebeğin bacakları alçıya alınmalıdır. Ponseti tekniğe göre değişen alçı çeşitleri bebeğin ayağına uygulandıktan sonra çocuk ortapedisi her hafta alçı pozisyonunu değiştirerek arzu edilen bacak şeklinin oluşması ve bacak kemiklerinin birbirleri ile kaynaşmasını sağlar. Bebeklere uygulanan Ponseti tekniği ile bebeğinb ayağında kalıcı bir hasarın meydana gelmesini önlemek mümkündür. Bebeğin bacaklarının 8-12 hafta aralığında alçıda kalması gerekmektedir. Eğriliğin azlığına veya çokluğuna göre alçısı süresi artabilir veya azalabilir yapıdadır. 

Ayak Eğriliği Nasıl Düzelir?

Ayak eğriliğini düzeltebilmek üzere doğum haftasını takiben bebeğin bacaklarının alçıya alınması gerekmektedir. Ayak eğriliği düzeltilmediği takdirde bebek, ömrü boyunca yürüme zoroluğu çekebilir ve çeşitli sakatlıklar yaşayabilir.  Bebeğin bacaklarının 8 - 12 hafta boyunca alçıda kalması tavsiye edilmektedir. Ayak eğriliğinin düzeltilmesi çeşitli safalardan oluşmaktadır. Bu işlemlere ayak tamamıyla düzelinceye kadar devam edilmektedir. Ayağın tam olarak düzelmesi için 4-6 haftalık alçı ve bu alçı ardından 4 haftalık bir son alçı uygulaması ile bebeğin bacaklarının düzeltilebilmesi amaçlanmaktadır. Çapık bacak durumunun tam olarak düzeltilebilmesi üzere çarpık bacağa sahip olan bireylerin 8-10 yaşına kadar gözetim altında tutulması gerekmektedir.

Bebeklerde Ayak Problemleri 

Bebeklerde ayak problemleri ve bacak problemleri birbirinden farklıdır. İçe basma  , dışa basma problemleri dışında ayakta görülen anomaliler de ayak problemleri arasına girmektedir. Çocuklar gelişme döneminde çeşitli nedenler ile içe veya dışa basabilirler. Yürümeyi yanlış öğrenmek veya çocuğun yapısında meydana gelen bir değişiklik bebeklerde bu tip ayak problemlerinin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bebeklerde görülen ayak problemlerinin erken tehşis edilebilmesi oldukça önemlidir. Bu problemlere bağlı olarak çocukların sakat kalması ve yürüme zorluğu yaşamaları mümkündür.

Bu gibi durumlara sebebiyet vermemek üzere erken müdahalede bulunmak esastır. Bebeklerde görülen bacak problemleri gibi bebeklerde görülen ayak problemleri de büyük bir sorundur. Çocuğun giydiği ayakkabının dış kısmının aşınması veya ayakkabının şeklinin bozulması durumu çocuğun yürüme bozukluğuna sahip olduğunun  net bir göstergesidir. Yanlış yürüme ve yürüme zorlukları, bacak şeklinde çeşitli bozulmaların meydana gelmesine sebebiyet verebilecek bir durum olarak bilinmetedir. Doğumdan itibaren 2 yaşına kadar her çocuk yuvarlak bacak şekline sahiptir. 2 yaşından sonra bacaklar normal bir şekil almaz ve yuvarlak yapılarını korurlar ise bebekte eğri bacak deformasyonu olduğu kanısına varılabilmektedir. Kemik bozuklukları, vitamin eksiklikleri gibi unsurlar çocuğun bacak yapısını bozabilecek unsurlar olarak bilinmektedirler.

Bebeklerde ve çocuklarda sıkça görülen ayak ve yürüme problemleri:

  • İçe basma
  • Dışa basma
  • Yürürken zorluk çekme
  • Eğri bacak
  • Bacak kemiği zayıflığı
  • Kırılgan kemik yapısı
  • Ayak kavisinde anormal hal 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi