Yıldırım Çarpması Öldürür Mü?

Yıldırım Çarpması Öldürür Mü?
Yıldırım Çarpması Öldürür Mü?

Günümüzde elektronik aygıt kullanırken elektrik akımına yakalanmak daha sık rastlanırken, yıldırım tarafından çarpılma olasılığı yaklaşık 16 binde birdir. Oldukça düşük bir ihtimal olmasına rağmen, kimi zaman insan yıldırımların hedefi haline gelebilmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, dünya üzerinde her sene yaklaşık olarak 500 kişiye yıldırım isabet etmekte. Yıldırım çarpan 500 kişiden yaklaşık 450 kişi hayatta kalmayı başarmaktadır.

Yıldırım Çarptığı An Ne Hissedilir?

Yıldırımın insan bedeninde ilerleyişi, saniyenin binde biri kadar sürmesine rağmen, vücudu üçüncü derece derin yanıklarla terk eder. Çarpılma esnasında kişi, yüzük, kolye, küpe gibi metal takılar taşıyorsa, elektrik akımı etkisiyle ısınan aksesuar deriyi yakacaktır. Elektrik vücutta ilerlerken kılcal damarları parçalayıp, deride kalıcı yara izleri bırakmaktadır. ''Lichtenberg'' adı verilen bu izler şekilleri itibariyle, gökyüzünde görülen şimşek ve yıldırım izlerine ya da bir bitkinin dallarına benzetilebilir. Aynı zamanda çarpılma şiddetiyle, çarpılan kişinin kulak zarı patlayabilir. Kurbanların anlattıklarına göre, çarpılma esnasında, milyonlarca iğnenin vücuda aynı anda batmasına benzeyen yoğun bir acı hissetmek mümkündür.

Yıldırım Çarpmasından Sonra Yaşanabilecek Kalıcı Rahatsızlıklar

Yıldırımın vücuda yüklediği elektrik yükü ve sinirsel gerilim sebebiyle kalp krizi görülebilmektedir. Eğer yıldırım kemiklere kadar ulaşırsa, beynin yüksek derecede ısınmasından kaynaklı felç ve koma yaşanabilmektedir. Can kaybı yaşanmasa da, uzmanlar yıldırım çarpmasından sonra insanların kalıcı olarak kas seğirmeleri ve psikolojik bozukluklar yaşayabileceklerini belirtmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica