Yöresel Mutfakların Birbirinden Farkı

Yöresel Mutfakların Birbirinden Farkı

/
/
507 görüntüleme

Yöresel yemekler, geçmişte bölgede yaşamış olan uygarlıklardan ve o alanda yetişen gıdalardan etkilenerek oluşmuştur. Eski zamanlarda yemek yemenin tek sebebi aç kalmamak iken zamanla yemekten haz almaya ve farklı malzemelerle birleştirilerek yeni yemek çeşitleri ortaya çıkarmıştır. Yemek kültürü yalnızca ülkeden ülkeye değil bölgeden bölgeye bile çok büyük farklılıklar gösterir. Mesela Malatya’da pişirilen bir yemek Trabzon’da hiç bilinmiyor olabilir. Göçebe bir yaşam benimsemiş Türkler zengin yemek kültürüne sahiptirler. Mezopotamya’da tahıl yemeklerini öğrenmişlerdir. Akdeniz’ de sebze ve meyveleri kullanmışlardır. Güney Asya'nın baharat çeşitliliğini almış ve yemekleri ile harmanlamıştır.

Marmara Bölgesi ve Ege bölgesi

Marmara bölgesi ve Ege bölgesi birbirine çok benzer bir yemek tarifi tarzı benimsemiştir. İklim ve bitki örtüsünün çok benzer olması bu yemek tarzının benzemesinin en temel faktörüdür. Bu bölgelerin yöresel yemeklerinde kullanılan malzemeler; deniz ürünleri, tavuk, sebze, bakliyat, otlar, zeytinyağı, küçükbaş hayvanlar ve meyve çeşitleridir.

Akdeniz Bölgesi

Deniz kıyısı olan bu bölgemiz de tabi ki en temel yiyecek deniz ürünleridir. Bitki örtüsünün elverişli olması nedeniyle küçükbaş hayvancılığı bir geçim aracı olarak kullanan bu bölgemiz, hayvan yetiştiriciliği sayesinde farklı yöresel yemekleri ile sofralarımızı şenlendirmiştir.

Karadeniz Bölgesi

Karadeniz bölgesinin tek mahareti çay yetiştiriciliği değildir. Sebze konusunda çok geniş bir yelpazeye ve yemek kültürüne sahip olan bu bölgemizde tatlılarımızı süsleyen fındık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Özellikle mısır unu ile yapılan yemekleri ile ünlü olan bu bölgemizde “kuymak” tam bir lezzet fırtınasıdır.

Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi

Bu bölgede tarımın yeterince elverişli olmaması sebebiyle orada yaşan halk hayvancılığa yönelmiştir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla geçimini sağlayan bu toplumlarda et yemekleri ön plana çıkmıştır. Bu bölgemiz çok farklı tatlarda ve çok çeşitli bir et yemeği kültürüne sahiptir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi