Yüksek Tansiyonu Dengelemek İçin Yapılan DASH Diyeti

Yüksek Tansiyonu Dengelemek İçin Yapılan DASH Diyeti
Yüksek Tansiyonu Dengelemek İçin Yapılan DASH Diyeti

Açılımı “Dietary Approaches to Stop Hypertension” olan Dash diyeti, hipertansiyon hastaları için olan özel bir diyet türüdür. Yüksek tansiyona sahip olanların tansiyonlarını stabil seviyeye indirmek için uygulanan bir diyet türü olan Dash diyeti, sadece 2 hafta yapılmalıdır. Kısa sürede çok keskin ve net bir etki gösteren bu diyeti daha uzun süre yapmak sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bilindiği üzere hipertansiyon hastalarının beslenirken en dikkat etmeleri gereken nokta günlük tuz ve kalori alımlarıdır. Günlük 1500 mg’ın üzerinde tuz alımı hipertansiyonu tetikleyip yükseltir. Küçük porsiyonlar ve düşük sodyum alımını hedef alan Dash diyeti, hipertansiyon hastalarının tansiyon seviyelerini dengelemeyi ve tuz alımlarını düşürmeyi amaçlar.

Dash Diyeti Nasıl Yapılır?

Kahvaltı

Bir kaşık kadar mısır gevreği, bir adet muz, bir ince dilim kepekli ekmek ve az bir miktar bal ile yapılan kahvaltıda bir bardak portakal suyu veya yağsız süt içebilirsiniz. Kahvaltıda dilediğiniz kadar domates ve yeşillik yiyebilirsiniz.

Öğle Yemeği

Tavuk etiyle hazırlanmış ve yeşilliklerle, bir miktar yağsız yoğurt ve bir adet portakal.

Akşam Yemeği

300 gram ızgarada pişirilmiş balık eti, bir miktar esmer pilav, bol yeşillik ve bir miktar zeytinyağı eklenmiş salata, haşlanarak hazırlanan brokoli ve ince bir kepekli ekmek dilimi.

Ara Öğünlerde

Ara öğünleri acıkmadığınız sürece tüketmeniz tavsiye edilmez. Ama öğünler arasında açlık hissederseniz bir adet meyve veya 3-4 tane kuru kayısı, birkaç tane ceviz veya fındık atıştırabilirsiniz.

Dash Diyeti Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hiçbir yemeğinize tuz eklememelisiniz. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tuz miktarı zaten besinlerde yeterince bulunur. Bununla Dash diyeti yaparken tükettiğiniz salatalara sirke, limon ve baharat ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı kullanırken ise aşırıya kaçmamalı, 1 orta boy kaşığı geçirmemelisiniz. Tavuk eti tüketirken yağsız kısımlarından uzak durmalı, göğüs etini tercih etmelisiniz. Öğünlerdeki yiyecekleri mümkün olduğu kadar aynı anda, yani birlikte tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, diyet sırasında veya sonrasında, beslenme biçiminize yerleşecek şekilde tüm besinleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketmelisiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica