Yüzünüzü Güneşten Nasıl Korumalısınız?

Yüzünüzü Güneşten Nasıl Korumalısınız?

/
/
32 görüntüleme

Yaz aylarının hayatımıza yaklaşmasıyla birlikte tatil planlarına ise şimdiden başladık. Şu ana kadar geçirdiğiniz yaz tatillerinin birinde, hiç şüphesiz güneş yanığıyla karşılaşmışsınızdır. Çok acı verici bir durum olan güneş yanıkları, güneşe korumasız ve bilinçsiz çıkmamız ile oluşur. Çok ağır değil ise genellikle bir hafta gibi bir süre içerisinde iyileşen bu yanıkların acısı dışında görünüşü de çekilmez olabilir. Burun güneş yanığı için daha hassas bir bölgedir ve yanığın ardından soyulmaya daha müsaittir. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise burnunuza genel olarak her açıdan güneşin denk gelebilmesidir. Ayrıca yüzümüzde en az dikkat ettiğimiz bölgelerden biri ise burnumuzdur. Peki bu yanıkları en başından önlemek için nasıl önlemler almak gerekiyor?

Güneş Yanıklarını Önlemek İçin

İstenmeyen bu acı verici yanıkları önlemenin en önemli yolu, içerisinde güneş koruma faktörü yani SPf bulunan bir güneş koruyucu kullanmak. Burun güneş yanığı için hassas bir bölge olduğu için bu kısmada dairesel hareketler ile bu kremlerden mutlaka uygulamalısınız. Ayrıca yapılan yanlış hareketlerden biri ise güneş kremlerini yalnızca bir kez sürmektir. Bunun yanlış olmasının sebebi ise güneş kremlerinin 24 saat boyunca etkisini devam ettirmemesidir. Üstelik denize veya havuza girmek hatta terlemek bile kremlerin yüzünüzden silinmesine neden olacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken en önemli şey aslında bu kremleri belli aralıklar ile yüzünüze uygulamak olacaktır. Diğer önemli olan davranış ise güneşten kendinizi olabildiğince korumaya çalışmaktır.

Tatilin ve güneşin tadını çıkarmak istiyor olabilirsiniz ancak bilinçsiz bir şekilde güneşte saatlerce durmak tatilinizi size bu yanıklar sebebiyle zehir edecektir. Bu nedenle tüm uzmanlar tarafından da önerildiği üzere, günün yalnızca belli bir kısmını güneşte geçirmelisiniz. Ayrıca unutmamakta fayda var ki, güneş öğlen saatlerinde en zarar verici haline gelmektedir. Bu yüzden öğle saatlerinde güneşe çıkmamanız hatta gölgede bile olsanız şapka ve gözlük ile yüzünüzü koruma altına almanız önerilmektedir. Burun güneş yanığı için bu nedenle de hassastır çünkü takacağınız şapka veya gözlük burnunuzu korumak için yeterli değildir. Günlük en fazla 40 dakika güneşe çıkarak, sizde bu yanıkları önleyebilir ve daha keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi